افزایش حملات تنها ساعاتی پیش از اجرای آتش بس در سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افزایش حملات تنها ساعاتی پیش از اجرای آتش بس در سوریه

در حالیکه تنها ساعاتی تا آغاز آتش بس مورد توافق میان طرفین درگیر در سوریه باقی است، گزارشها از شدت گرفتن حملات در برخی نواحی سوریه از جمله اطراف دمشق و حمص حکایت دارد.

بر اساس توافق میان ارتش سوریه و مخالفان مسلح، آتش بس از نیمه شب شنبه ۲۷ فوریه به اجرا گذاشته می شود. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: «البته هیچکس نمی تواند ۱۰۰ درصد ضمانت کند اما تلاشهای جدی و اقدامات مثبتی برای تحقق این آتش بس صورت گرفته است.»

سخنگوی دولت ترکیه اما این اقدام را نوعی وقت کشی از سوی دولت سوریه دانست و گفت: «دولت سوریه تاکنون از مذاکرات ژنو و وین برای وقت کشی و کسب زمان بیشتر استفاده کرده است و امیداواریم این بار متفاوت باشد اما با توجه به شدت گرفتن درگیری میان طرفین به نظر شرایط خیلی امیدوار کننده به نظر نمی رسد.»

سازمان نظارت بر حقوق بشر درباره سوریه از وقوع دست کم ۲۶ حمله هوایی و پرتاب راکت بر فراز شهر دوما که تحت کنترل مخالفان بشار اسد است، خبر داده است. به گفته نیروهای امداد در این حملات ۵ شهروند جان باخته اند.

روسیه حمله و هدف قرار دادن شهروندان عادی در شهر دوما را در آستانه آتش بس تکذیب کرده است. سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده که حملات هوایی جنگنده های روس در شهر دوما علیه مواضع مخالفان مسلح دولت اسد بوده است.

قرار است یک کارگروه بر نقض احتمالی توافق نظارت کند. طی حدود ۵ سال درگیری در سوریه بیش از ۲۵۰ هزار نفر از مردم این کشور کشته شده اند و حدود ۱۱ میلیون نفر نیز مجبور به ترک خانه های خود شده اند که ۴ میلیون نفر آنها به دیگر کشورها گریخته اند.