انتقال پناهجویان از کاله آغاز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
انتقال پناهجویان از کاله آغاز شد

مأموران دولتی فرانسه کار جابجایی پناهجویان از منطقه کاله در شمال این کشور را از صبح جمعه آغاز کردند. قرار است این افراد به مرور از چادرهای خود در منطقه موسوم به «جنگل» به مکانهایی که دولت در مناطق دیگر برای آنها در نظر گرفته، منتقل شوند.

زیماکو که برای پناهجویان در این منطقه مدرسه ساخته، می گوید: «اینجا کسی دعوا ندارد، اما فکر نمی کنم کسی حاضر باشد که برود، برای اینکه می پرسند کجا برویم. حرفی که دائم می شنویم این است: ما نمی خواهیم در فرانسه بمانیم، می خواهیم به بریتانیا برویم.»

یک داوطلب کمک به پناهجویان می گوید: «سه هزار نفر اینجا هستند، اما دولت می گوید هزار نفر. برای هزار نفر جا در نظر گرفته نه ۳ هزار نفر. پس دو هزار نفر دیگر کجا بروند؟ چطور یک قاضی می تواند چنین حکمی صادر کند آن هم در این فصل زمستان؟ در حالی که بسیاری از اینها زنان و کودکان بی سرپرست هستند.»

تخلیه منطقه «جنگل» به منظور تخریب آن در آینده در پی صدور حکم دادگاه لیل در روز پنج شنبه صورت می گیرد. پناهجویان حاضر در این مکان قصد دارند تا به هر شیوه ممکن و از طریق تونل مانش خود را به خاک بریتانیا برسانند. اما چون هنوز امکان رفتن به آنجا را نیافته اند، امکانات زندگی موقتی برای خود فراهم کرده و در آن مکان حتی رستوران، مدرسه، کلیسا و مسجد ساخته اند.