Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ایران: سخنان وزیر خارجه عربستان به طنز می‌ماند

ایران: سخنان وزیر خارجه عربستان به طنز می‌ماند
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید گفته‌های عادل الجبیر از زمانی که در پست وزارت خارجه عربستان قرار گرفته است بیشتر از این که به واقعیت نزدیک باشد به طنز نزدیک است.

چند روز قبل عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در مصاحبه با اشپیگل گفته بود: «یک دیپلمات ایرانی را که ما کشته‌ایم نشان دهید. می‌توانم به شما نشان دهم که ایران دیپلمات‌های عربستانی بسیاری را کشته است.»

حسین جابری انصاری در نشست هفتگی خود با خبرنگاران ضمن رد گفته‌های وزیر خارجه عربستان گفت: گفته‌های عادل الجبیر به طنز نزدیک است و جای آقای کیومرث صابری مدیر مسئول گل آقا خالی است که صحبت‌های وی را دستمایه‌ی کاریکاتور و طنزپردازی کند.

وی افزود: «گفته‌های وزیر خارجه عربستان سعودی در صورتی می‌تواند واقعیت داشته باشد که عربستان به تروریست‌هایی که در عراق و سوریه در حال جنگ هستند گذرنامه دیپلماتیک داده باشد و چون ایران خدمات مستشاری نظامی به دولت‌های قانونی این دو کشور ارائه می‌کند کشته‌ شدن تروریست‌های عربستان را منسوب به ایران بداند.»

سخنگوی وزارت خارجه گفت: «امروز تقریبا در سراسر جهان از جمله در کشورهای غربی و رسانه‌ها این موضوع به شکل گسترده منتشر می شود که اقدامات عربستان در حمایت تروریست‌ها باعث ایجاد فضای بی ثباتی و بحران در منطقه شده است و قطعا عربستان با این گونه سخنان به موفقیتی دست پیدا نمی‌کند.»


عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان می‌گوید ایران دیپلمات‌های عربستانی بسیاری را کشته است

۳۲ تن در عربستان به جاسوسی برای ایران متهم شده‌اند

در همین حال محاکمه ۳۲ نفر، از جمله ۳۰ عضو اقلیت شیعه عربستان سعودی، که به جاسوسی برای ایران متهم شده‌اند، روز دوشنبه ۲۲ فوریه ۲۰۱۶ در ریاض، پایتخت این کشور آغاز شد. «العربیه» گزارش داده است که این ۳۲ نفر که در میان آنان یک ایرانی و یک افغان هم وجود دارد، در سال ۲۰۱۳ بازداشت شدند.

براساس این گزارش در متن کیفرخواست، شش اتهام متوجه این ۳۲ نفر شده است که از جمله این اتهامات، دیدار برخی از آنها با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بوده است. بر اساس اعلام دادستانی، این دیدار با حضور برخی از نیروهای امنیتی ایران انجام شده و در آن از اعتراض‌ها و شورش‌ها در منطقه قطیف حمایت شده است.

تأسیس یک گروه جاسوسی با همدستی نیروهای امنیتی ایران و تهیه اطلاعات مهم و خطرناک در ارتباط با حوزه نظامی، افشای اطلاعات محرمانه در مورد راهبردهای دفاعی و پیگیری اقدامات خرابکارانه علیه منافع حیاتی و اقتصادی کشور از دیگری اتهاماتی است که متوجه این افراد شده است.

این افراد همچنین متهم شده‌اند که افرادی را که در استخدام تاسیسات دولتی بوده‌اند، برای جاسوسی به نفع نیروهای امنیتی ایران به کار گرفته‌اند و آنها را برای ارسال گزارش‌های رمزگذاری شده به دستگاه امنیتی ایران از طریق ایمیل و با استفاده از یک نرم‌افزار رمز‌گذاری آموزش داده‌اند.

ارتکاب اقدام خصمانه علیه عربستان سعودی و خیانت به کشور و پادشاه آن و نیز نگهداری از کتاب‌ها و نشریات ممنوعه و دستگاه‌های کامپیوتری که ممکن است به امنیت عربستان سعودی ضربه بزند از دیگر اتهاماتی است که دادستانی عربستان سعودی در این فهرست اتهامی قرار داده است.

روابط ایران و عربستان سعودی در ماه‌های گذشته به شدت تیره شده و عربستان در پی حمله به اماکن دیپلماتیک این کشور در تهران و مشهد، رابطه خود را با ایران قطع کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوجگیری تنش در روابط ایران و عربستان؛ دلایل و پیامدها

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند