پاپ از کشورهای کاتولیک خواست امسال کسی را اعدام نکنند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پاپ از کشورهای کاتولیک خواست امسال کسی را اعدام نکنند

پاپ فرانچسکو روز یکشنبه همزمان با دعوت از مقامات کشورهای کاتولیک به عدم اجرای احکام اعدام در سال ۲۰۱۶، اظهار امیدواری کرد مجازات اعدام در تمام کشورها لغو شود.

رهبر کاتولیک های جهان در این باره در سخنرانی خود در میدان سن پییر گفت: «فرمان تو نباید بکشی، دارای ارزش مطلق است و در مورد افراد بی گناه و حتی مجرم و گناهکار باید اجرا شود. زندگی که یک هدیه الهی است و مجرمان هم باید از این حق بهره مند شوند.»

در مجموع ۱۰ ایالت آمریکا مجازات اعدام را لغو کرده اند و در سال ۲۰۱۵ تنها ۲۸ نفر در این کشور اعدام شده اند که کمترین میزان طی شانزده سال گذشته بوده است. مجازات اعدام از سال ۱۹۷۶ در این کشور مجددا برقرار شده است و از آن سال تاکنون در مجموع هزار و چهارصد و بیست و دو نفر اعدام شده اند. به گزارش سایت رسمی اطلاعات اعدام در جهان، ۲۹۸۴ نفر نیز در انتظار اجرای حکم اعدام در زندان های آمریکا به سر می برند.

چین، ایران و عربستان سعودی بیشترین آمار اعدام ها را در سال گذشته داشته اند و پس از این سه کشور، عراق و آمریکا مکان های چهارم و پنجم شمار اعدام را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش سازمان عفو بین الملل در سال ۲۰۱۴ در ایران حداقل ۲۸۹ نفر اعدام شده اند که تعدادی از آنها در زمان ارتکاب جرم کمتر از هجده سال سن داشته اند.