واکنش سازمان ملل به افزایش تلفات غیرنظامیان در یمن

واکنش سازمان ملل به افزایش تلفات غیرنظامیان در یمن
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی سازمان ملل متحد اعلام کرد که هشتاد درصد جمعیت یمن به کمک های بشردوستانه نیاز دارند و این در حالی است که جنگ شورشیان مسلح شیعه موسوم به

دبیرکل حزب الله لبنان با ارسال نامه ای به رئیس جمهوری یمن از نقش این سازمان در جنگ یمن پرده برداشت

گزارش تفصیلی

سازمان ملل متحد اعلام کرد که هشتاد درصد جمعیت یمن به کمک های بشردوستانه نیاز دارند و این در حالی است که جنگ شورشیان مسلح شیعه موسوم به «حوثی ها» و نیز عملیات نظامی ائتلاف کشورهای عرب به رهبری عربستان سعودی امکان این کمک رسانی را به شدت محدود کرده است.

روز یکشنبه در تازه ترین حمله هوایی ائتلاف کشورهای عرب به شهر کوکبان واقع در استان صنعا ۵ عضو یک خانواده کشته و ۱۰ غیرنظامی دیگر مجروح شدند.

استفان اوبرین، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و فوریت های امدادی در جلسه شورای امنیت این سازمان خواستار آتش بس فوری در یمن شد.

وی در گزارش خود گفت: «از ماه مارس ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۳۵ هزار تلفات از جمله بیش از شش هزار کشته از سراسر این کشور گزارش شده است. سازمان ملل متحد تائید کرده است که دست کم ۲ هزار و ۹۹۷ تن از ۵ هزار و ۶۵۹ مجروح، غیرنظامی بوده اند.»

علاوه بر این شمار به دلیل مسدود شدن بنادر یمن، وضعیت معیشتی غیرنظامیان نیز رو به وخامت نهاده است. پیش از آغاز این جنگ، واردات حدود ۹۰ درصد از موادغذایی این کشور از بنادر صورت می گرفت.

ریاض هفته گذشته خواستار خروج نیروهایی شد که برای کمک بشردوسانه به مناطق تحت کنترل شورشیان وارد شده اند. این خواسته از سوی سازمان ملل متحد رد شد.

در گزارش سازمان ملل آمده است که نیروهای متخاصم غیرنظامیان را هدف قرار داده اند و هر دو طرف در برخی از عملیاتشان مرتکب «جنایت جنگی» شده اند.

بر اساس گزارش یونیسف تنها طی ۱۰ ماه، موارد سوءتغذیه دو برابر شده و بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار کودک از آن رنج می برند.

در همین حال عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن روز سه شنبه اعلام کرد که حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان با ارسال نامه ای به او نقش این سازمان سیاسی- نظامی را در جنگ یمن تشریح کرده است.

حزب الله لبنان توسط ایران تامین مالی می شود و وی از این نامه به عنوان مدرکی که نشان دهنده «دخالت جمهوری اسلامی ایران در جنگ یمن» است یاد کرده است.

جمهوری اسلامی ایران از سپتامبر سال ۲۰۱۴ میلادی و آغاز جنگ داخلی یمن، تامین مالی شورشیان مسلح شیعه موسوم به حوثی ها و دخالت در این جنگ را رد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ در یمن؛ حوثی‌ها پس از مذاکرات «مثبت» ریاض را ترک کردند

گمانه‌زنی‌ها برای پایان جنگ ۸ ساله؛ حوثی‌های یمن عازم عربستان سعودی شدند

حمله «غافلگیرکننده» حوثی‌ها به جدایی‌طلبان جنوب یمن؛ ۱۰ سرباز کشته شدند