ترکیه و عربستان سعودی می گویند برای ورود نظامی به خاک سوریه آماده اند

ترکیه و عربستان سعودی می گویند برای ورود نظامی به خاک سوریه آماده اند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مداخلۀ نظامی ترکیه در سوریه و بمباران مواضع نیروهای مسلح کرد اتحاد دموکراتیک که از متحدان آمریکا در این کشور در برابر داعش به حساب می آیند، بحران

آگهی

مداخلۀ نظامی ترکیه در سوریه و بمباران مواضع نیروهای مسلح کرد اتحاد دموکراتیک که از متحدان آمریکا در این کشور در برابر داعش به حساب می آیند، بحران سوریه را وارد مرحلۀ حساسی کرده است. در حالیکه فرانسه و آمریکا از ترکیه خواسته اند هر چه سریعتر این بمباران ها را متوقف کند اما آنکارا تاکید کرده است به حملات علیه مواضع کردهای اتحاد دموکراتیک در سوریه ادامه می دهد.

دولت سوریه نیز با شکایت به شورای امنیت از این نهاد بین المللی خواسته است به «جنایات ترکیه در خاک این کشور پایان دهد».

با این وجود، ترکیه روز یکشنبه برای دومین روز متوالی مواضع این گروه کرد را که عامل مهمی در عقب نشینی داعش از شمال سوریه و شهرهایی نظیر کوبانی بوده است، بمباران کرد. دولت ترکیه می گوید پیشروی نیروهای نظامی اتحاد دموکراتیک کرد در شمال و شرق سوریه «یک خط قرمز» برای آنکاراست و امنیت ملی این کشور را به خطر می اندازد.

این بمباران ها به فاصلۀ چند روز از خارج کردن فرودگاه شهر «منغ» در شمال حلب در نزدیکی شهر اعزاز توسط نیروهای نظامی کرد از دست نیروهای جبهه النصره آغاز شده است.

همزمان، وزیر خارجۀ عربستان سعودی با استقرار تعدادی از جنگنده های این کشور در پایگاه نظامی «اینچیریک» متعلق به ناتو در خاک ترکیه، تاکید کرده است آماده است تحت فرماندهی آمریکا به عنوان رهبر ائتلاف سرکوب داعش وارد جنگ زمینی در سوریه شود. جنگنده های ائتلاف بمباران هوایی مواضع داعش در سوریه از این پایگاه نظامی به پرواز در می آیند.

عادل الجبیر، وزیر خارجۀ عربستان در همین رابطه گفت:«ما معتقدیم که آمریکا به عنوان رهبر این ائتلاف باید در مورد مداخلۀ نظامی زمینی و اعزام نیروها به خاک سوریه تصمیم بگیرد و پادشاهی عربستان سعودی نیز برای مشارکت و اعزام نیروهای ویژۀ خود در صورت این تصمیم آمریکا اعلام آمادگی می کند.»

همزمان با این بمباران ها، جنگنده های روسیه و هلی کوپترهای ارتش سوریه به ادامۀ حملات علیه مواضع گروههای مسلح در شهرهایی نظیر حلب و اطراف دمشق ادامه دادند. روسیه و ایران که از متحدان اصلی دمشق به حساب می آیند نسبت به مداخله نظامی یا اعزام نیروهای نظامی کشورهایی نظیر عربستان یا ترکیه به سوریه هشدار داده اند.

دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه در واکنش به این بمباران ها به دول ترکیه و عربستان سعودی در مورد هرگونه واکنش نظامی زمینی در سوریه هشدار داده است.

به گزارش منابع خبری ایران، مسعود جزایری، معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح این کشور نیز در واکنش به این اقدام گفت: «ما اجازه نخواهیم داد وضعیت سوریه آنطور که کشورهای حامی شرارت تلاش می کنند سیاست های خود را پیاده کنند، پیش برود و در زمان خود اقدامات لازم را صورت خواهیم داد.» این فرماندۀ نیروی مسلح جمهوری اسلامی موضع گیری عربستان برای مداخلۀ نظامی در سوریه را یک «بلوف سیاسی و جنگ روانی» نامیده است.

بمباران مواضع نیروهای کرد دموکراتیک در سوریه توسط ترکیه می تواند توافق شکنندۀ به دست آمده در کنفرانس مونیخ میان غرب و روسیه را برای آتش بس طی یک هفتۀ آینده به خطر بیاندازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه، مواضع شبه نظامیان کرد را در شمال سوریه بمباران کرد

ارتش آمریکا: سامانه‌های دفاع هوایی و پهپادی حوثی‌ها در دریای سرخ را منهدم کردیم

چرا حیات سیاسی نتانیاهو به جنگ غزه و حتی گسترش آن در منطقه گره خورده است؟