جمعه، روز ملاقات تاریخی رهبران دو شاخه مهم مسیحیت

جمعه، روز ملاقات تاریخی رهبران دو شاخه مهم مسیحیت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رهبر کاتولیکهای جهان راهی مکزیک شده است و قرار است در مسیر این سفر، در توقف کوتاهی در فرودگاه هاوانا با پاتریارک کیریل، رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه

آگهی

رهبر کاتولیکهای جهان راهی مکزیک شده است و قرار است در مسیر این سفر، در توقف کوتاهی در فرودگاه هاوانا با پاتریارک کیریل، رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه دیدار کند. این دو رهبر مذهبی قرار است در پایان این دیدار کوتاه بیانیه مشترکی صادر کنند.

این برای اولین بار است که بلندپایه ترین مقام دو شاخه مهم دین مسیحیت با هم ملاقات می کنند.

پاتریارک کیریل، اقامت طولانی تری در کوبا خواهد داشت و از یک کلیسای کوچک ارتدوکس روسی در هاوانا دیدار خواهد کرد.

کلیسای مسیحیت در قرن یازدهم میلادی به دو شاخه غربی و شرقی تقسیم شد. کلیسای ارتدوکس چندین شاخه متنوع دارد که شاخه روسیه آن قویترین است.

کشیش خوزه فلیکس پرز می گوید: «بدون شک این دیدار روزنه امیدی را برای ما باز می کند. علاوه بر اهمیت این دیدار در زمینه ارتباط بین دو کلیسای کاتولیک و ارتدوکس، ارزشهای فرهنگی این دیدار و دیالوگی که در نتیجه آن برقرار می شود مهم است. امیدوارم که این مساله توسط مسئولان زندگی مردم در کشورها درک شود.»

هفته گذشته مسئول سیاست خارجی کلیسای ارتدوکس گفته بود که تحولات سیاسی از جمله اتفاقات خاور میانه و شمال آفریقا انگیزه ای برای این دیدار شده است اما اختلاف نظرها بین دو کلیسا همچنان باقی خواهد ماند. یکی از مسائل مورد اختلاف این دو نهاد مذهبی، تاثیرپذیری کلیسای یونانی کاتولیک غرب اوکراین از واتیکان است. این در حالی است که کلیسای ارتدوکس روسیه، انتظار دارد این کلیسا از کلیسای ارتدوکس تبعیت کند.

پاتریارک کیریل از هفت سال قبل رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه بوده است در حالی که پاپ فرانچسکو سه سال قبل به عنوان رهبر کاتولیکهای جهان رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کوبایی‌ها چگونه برای جنگ در اوکراین به استخدام روسیه درمی‌آیند؟

استخدام نیرو برای جنگ علیه اوکراین؛ کوبا از کشف یک شبکه قاچاق انسان به روسیه خبر داد

عبدی و خدیر: ایران از اسلام انقلابی عبور می‌کند؛ مسلمانی ایرانیان با مسلمانی اعراب فرق دارد