دونالد ترامپ می گوید تد کروز در آیووا انتخابات را دزدیده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دونالد ترامپ می گوید تد کروز در آیووا انتخابات را دزدیده است

دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رقیب خود تد کروز را به «دزدیدن» آرا و انتخابات در آیووا متهم کرد. وی خواهان لغو نتیجۀ این انتخابات در ایالت آیووا شده است. این نامزد جمهوریخواه در توییت های خود، تد کروز را یک “متقلب”:

نامیده است.

دونالد ترامپ پیرو همین موضع گیری خود، در جریان یک برنامۀ تبلیغاتی در نیوهمپشایر گفت: «فکر می کنم که [در این انتخابات] اول شدم، اگر دوباره نگاه کنید فکر می کنم خودتان بفهمید. این رای گیری متقلبانه، این سیاستمداران بی رحم، می دانید آنها بی صفت هستند. آنها یک دسته متقلب های دروغگو هستند و به شما می گویم، وجود آنها دلیل این است که اینجا هستم، یکی از دلایل برای [شرکت در این انتخابات] و بودن در اینجاست.»

تد کروز نیز که در انتخابات مقدماتی آیوا با ۲۷.۷ درصد از دیگر نامزدهای جمهوریخواهان پیشی گرفت و پیروز این انتخابات شد، اتهامات رقیب خود و توییت های وی را به سخره گرفته است. او می گوید: « من هر روز بیدار می شوم و آخرین توییت های دونالد را می خوانم و می خندم. او دارد می بازد، ما به یک فرمانده نیاز داریم و نه یک توییت کننده. ما به کسی نیاز داریم که قدرت قضاوت و توانایی امن نگهداشتن این کشور را داشته باشد.»

دونالد ترامپ می گوید “تیم تبلیغاتی”:

تد کروز درست پیش از این انتخابات اعلام کرده است بن کارسون از این رقابت ها کناره گیری کرده و از هواداران خود خواسته است به سناتور تگزاس رای بدهند. تد کروز این سخنان را تکذیب کرده است.

تحلیلگران سیاسی آمریکا از جمله رابرت شاپیرو در گفت و گو با رسانه ها می گویند دونالد ترامپ با این سخنان تلاش دارد شکست خود در آیووا را از اذهان پاک کند.

انتخابات مقدماتی بعدی قرار است روز نهم فوریه در نیوهمپشایر برگزار شود و نظرسنجی ها از حرکت شانه به شانۀ دونالد ترامپ و تد کروز در این ایالت خبر می دهند.