Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وضعیت آموزش زبان های خارجی در کشورهای اتحادیه اروپا

وضعیت آموزش زبان های خارجی در کشورهای اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لوکزامبورگ قهرمان چند زبانه بودن در اتحادیه اروپاست و بر اساس اطلاعات رسمی ایرلندی ها، بلغارها، مجارها و اتریشی ها از این نظر در میان بدترین ها قرار

آگهی

لوکزامبورگ قهرمان چند زبانه بودن در اتحادیه اروپاست و بر اساس اطلاعات رسمی ایرلندی ها، بلغارها، مجارها و اتریشی ها از این نظر در میان بدترین ها قرار دارند

بر اساس آمار و ارقام اروپایی، تمام دانش آموزان سالهای اول مدارس راهنمایی در لوکزامبورگ دو یا چند زبان خارجی را یاد می گیرند. چهار پنجم و یا بیشتر دانش آموزان در سطح مشابه در ایرلند، بلغارستان، اتریش و مجارستان تنها یک زبان خارجی را می آموزند.

هیچ آمار رسمی ایی برای بریتانیا از این نظر در دسترس نیست، کشوری که در گذشته همواره متهم بوده که در تربیت افرادی آشنا به زبان خارجی شکست خورده است.

نگاهی به برخی روندها در زمینه آموزش زبان خارجی

۸۹.۷ درصد دانش آموزان سال اول راهنمایی در ایرلند تنها یک زبان خارجی را می آموزند. بدترین آمار در اتحادیه اروپا.
تمام دانش آموزان راهنمایی در دانمارک، یونان، اسپانیا، ایتالیا، لوکزامبورگ، مالت، اسلوانی و سوئد دست کم یک زبان خارجی را یاد می گیرند.
بلژیک و لوکزامبورگ تنها کشورهایی در اتحادیه اروپا هستند که زبان انگلیسی رایج ترین زبان خارجی زبان آموزان نیست.
زبان انگلیسی رایج ترین زبان خارجی در اتحادیه اروپاست و بدنبال آن زبان فرانسه، آلمانی و اسپانیای قرار دارد.
زبان روسی تنها زبان خارج از اتحادیه اروپاست که در لیست رایج ترین زبان خارجی در اتحادیه جای می گیرد.

آیا آمار لوکزامبورگ نادرست گفت؟

کمی درباره قدرت لوکزامبورگ وقتی موضوع به زبان مربوط می شود تردید وجود دارد اما آمار و ارقام یورستات (بخش ریاست کمیسیون اروپا در لوکزامبورگ که وظیفه اش جمع آوری آمارهای رسمی برای نهادهای اروپایی است) می تواند در تفسیر این موضوع کمک کند.

لوکزامبورگ سه زبان رسمی دارد: لوکزامبورگی، فرانسه و آلمانی. هر سه زبان از دوران ابتدایی به بچه ها درس داده می شود. اما علی رغم این موضوع آمار یورستات زبانهای فرانسه و آلمانی را برای لوکزامبورگ بعنوان زبان خارجی درنظر گرفته است.

یک پیمایش در سال ۲۰۱۱ نشان می دهد که لوکزامبورگ تنها عضو اتحادیه اروپاست که بیش از نیمی از افراد مورد پرسش ادعا کرده اند که قادر به صحبت کردن به سه زبان یا بیشتر هستند. نزدیک به سه چهارم بزرگسالان بین ۶۴-۲۵ سال گفته اند که چند زبانه اند در حالی که تنها ۲۲ درصد اعلام کرده اند که دو زبانه هستند.

کشورهای اتحادیه اروپا و زبان خارجی

اکثریت قریب به اتفاق دانش آموزان (هشت نفر از ده نفر) در سال اول دوره راهنمایی در مجارستان، بلغارستان، اتریش و ایرلند در سال ۲۰۱۴ میلادی تنها یک زبان خارجی را یاد می گرفته اند. در حالی که در باقی کشورهای اتحادیه اروپا ۵۹.۹ درصد دانش آموزان سال اول راهنمایی دو یا چند زبان خارجی را یاد می گرفته اند.

۶۱ درصد پاسخ دهندگان در بلغارستان گفته اند که آنها به هیچ زبان خارجی ای صحبت نمی کنند، این آمار برای ایرلند ۷۲.۷ درصد و مجارستان ۶۳.۲ درصد است. (آمار سال ۲۰۱۱ میلادی) این آمار برای اتریش کمی بهتر است زیرا کمی بیشتر از یک پنجم پرسش شوندگان گفته اند که قادر به صحبت کردن به زبان خارجی نیستند.

بلغارستان در تضاد کامل با همسایه اش رومانی است که ۹۵.۶ درصد دانش آموزان سال اول راهنمایی دو یا چند زبان خارجی می آموزند.

محبوبترین زبان های خارجی

زبان انگلیسی با ۹۷.۳ درصد در سال ۲۰۱۴ میلادی، محبوبترین زبان خارجی در بین دانش آموزان سال اول راهنمایی است. این درصد در ۲۰۱۲ میلادی ۹۶.۷ درصد بوده است.

زبان فرانسه در مقام دوم قرار دارد (۳۳.۷ درصد، ۰.۴ درصد کمتر از سال ۲۰۱۲). زبان آلمانی در جایگاه سوم (۲۳.۱ درصد، ۱ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۲) و زبان اسپانیایی در جایگاه چهارم قرار داد (۱۳.۱ درصد، ۰.۹ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۲).

زبان روسی تنها زبان از زبانهای کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپاست که در اروپا تدریس می شود. زبان روسی بعد از انگلیسی، دومین زبان خارجی است که در کشورها شوروی سابق شامل استونی، لتونی و لیتوانی تدریس می شود.

حدود ۵۰۰ هزار دانش آموز سال اول راهنمایی در اتحادیه اروپا روسی می خوانند. این تعداد در کشورهایی مانند فنلاند، اسلواکی و جمهوری چک در حال افزایش است و در لیتوانی، لتونی و لهستان در حال کاهش است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسوی‌زبانان جهان دو برابر می‌شوند

فرصت‌های شغلی که آموختن زبان روسی فراهم می‌کند

«هزینه رفتن به فرودگاه از بلیط هواپیما گران تر است»