امضای تفاهم‌نامه برای بهره‌برداری از دیش‌های توقیف شده ماهواره

امضای تفاهم‌نامه برای بهره‌برداری از دیش‌های توقیف شده ماهواره
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک مقام «ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز» با اشاره به دپو شدن مقادیر زیادی تجهیزات ماهواره‌ای توقیف شده در انبارها، از انعقاد تفاهم‌نامه جدیدی میان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و یک شرکت تولیدی برای بهره‌برداری از این تجهیزات خبر داد.

علی‌اکبر پور احمدنژاد، دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران در پاسخ به این سوال که چه اتفاقی برای ماهواره‌ها و تجهیزات ماهواره‌ای پس از جمع‌آوری می‌افتد، گفته است: اخیرا تفاهم‌نامه‌ای میان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و یک شرکت دولتی منعقد شده است که اقلام و تجهیزات قاچاق ماهواره‌ای، پس از کشف و جمع‌آوری، تحویل این شرکت می‌شود.

وی افزود: در این تفاهم‌نامه تاکید شده است شرکت مذکور می‌تواند پس از تحویل این اقلام، تجهیزات مورد نیاز را از سایر تجهیزات ماهواره‌ای، جدا کرده و مورد استفاده قرار دهد و سایر این اقلام را با دستور قضایی امحا کند.

این مقام دولتی با بیان اینکه در ۹ ماهه امسال ۲۷۰ هزار ماهواره تنها در استان تهران جمع‌آوری شده گفت که پیش از این تجهیزات ماهواره‌ای مکشوفه به سازمان صدا و سیما تحویل داده می‌شد ولی به دلیل بلااستفاده بودن برخی از این تجهیزات، مقادیر زیادی دپو شده بود.

در همین راستا یک حقوقدان در گفتگو با یورونیوز گفت که براساس قانون اساسی و قوانین عادی جمهوری اسلامی، دولت می‌تواند چنین تصمیمی را برای اموال مردم بگیرد.

این کارشناس حقوق افزود: دولت با اتکا بر اصل چهل و نهم قانون اساسی می‌تواند ثروت‌های تحصیل شده را به بیت‌المال بدهد. همچنین قوانین و آیین نامه های داخلی «ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز» این اجازه را به دست اندرکاران این نهاد دولتی می‌دهد تا اموال توقیفی و از جمله دیش‌های جمع‌آوری شده ماهواره را در اختیار شرکتی قرار دهند تا از آنها بهره‌برداری شود.

به گفته این حقوقدان تنها سوالی که مطرح می‌شود نحوه انعقاد قرارداد با این شرکت دولتی برای بهره‌برداری از دیش‌های توقیفی است که آیا تشریفات مناقصه و یا سایر تشریفات واگذاری قانونی در آن رعایت شده است یا خیر؟

استفاده از ماهواره در جمهوری اسلامی جرم است، اما براساس اظهارنظر مقامات ایران آمار استفاده از برنامه‌ شبکه‌های ماهواره‌ای در ایران رو به افزایش است. چندی قبل محمد حسین نجات، معاون فرهنگی سپاه اعلام کرده که ۶۰ درصد مردم ایران بیننده برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای هستند. همچنین جانشین حفاظت اطلاعات سپاه نیز گفته بود که ۵۰ میلیون دستگاه ماهواره در کشور وجود دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قالیباف و یارانش بازنده‌های اصلی در نتایج اولیه انتخابات مجلس؛ انتخابات تهران به دور دوم می‌رسد؟

در پی «سهل‌انگاری» در اعزام فرزانه فصیحی به اسکاتلند مسئول بین‌الملل فدراسیون دو و میدانی برکنار شد

بر اساس گزارش‌های غیررسمی میزان مشارکت در انتخابات ایران به کمترین حد از زمان وقوع انقلاب رسید