Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

برپایی مذاکرات صلح ژنو در غیاب مخالفان بشار اسد

برپایی مذاکرات صلح ژنو در غیاب مخالفان بشار اسد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سومین دور مذاکره بر سر بحران سوریه، بعد از ظهر روز جمعه در ژنو و در غیاب مخالفان اصلی بشار اسد آغاز شد. کمیته عالی مذاکره کنندگان مخالف دولت سوریه،

آگهی

سومین دور مذاکره بر سر بحران سوریه، بعد از ظهر روز جمعه در ژنو و در غیاب مخالفان اصلی بشار اسد آغاز شد.

کمیته عالی مذاکره کنندگان مخالف دولت سوریه، به عنوان جریان اصلی اپوزیسیون بشار اسد حضور در این دور از مذاکرات صلح را نپذیرفته است. آنان بر خواسته خود مبنی بر پایان حملات هوایی و تصرف شهرها به عنوان پیش شرط مذاکرات صلح اصرار می ورزند.

ریاض حجاب رئیس این کمیته گفته است: «مشارکت مخالفان سوری وابسته به توقف بمباران مناطق مسکونی و شکسته شدن محاصره مناطق تصرف شده است.»

با این حال قدیر جمیل، وزیر پیشین امور اقتصادی سوریه که رهبری گروهی را برعهده دارد که از سوی دولت روسیه حمایت می شوند، می گوید: «قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد با دعوت از طرفین سوری در مذاکرات ژانویه اجرا می شود و همه احزاب اپوزیسیون نیز فراخوانده شده اند، حتی اگر آنان با دو هیات نمایندگی حضور یابند. این تنها راه برون رفت است.»

همزمان جمعی از مخالفان بشار اسد با تجمع در برابر محل تازه ترین دور این مذاکرات از سازمان ملل متحد خواستند که به بحران انسانی در این کشور توجه کرده و غیرنظامیان را یاری دهد.

U.S. strategy: Accelerate #Syria talks, defeat #ISIShttps://t.co/lTrastP62F#Genevapic.twitter.com/0YvW8EnIV2

— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng) January 29, 2016

از سوی دیگر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به این مذاکرات به ضرورت برقراری آتش بس اشاره کرد و یادآور شد که بدون آن امکان گفتگو با مخالفان میان رو وجود ندارد.

آقای اردوغان گفت: «متاسفانه وعده هایی که به آنان داده شده بود عملی نشده است. بمباران دائمی توسط روسیه در مناطقی که مخالفان مستفر هستند، مشکل قابل توجهی را برای مخالفان ایجاد کرده است.»

نخستین دور مذاکرت صلح، دو سال پیش از این برپا شد و نتیجه ای در راستای پایان بخشیدن به بحران سوریه در پی نداشت.

سازمان ملل متحد می گوید که نزدیک به ۴۵۰ هزار تن از شهروندان سوریه در ۱۵ منطقه تحت محاصره نظامیان و شبه نظامیان ساکن هستند. جنگ داخلی این کشور تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار قربانی گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

الماس زرد صد قیراطی ۶ میلیون دلاری در سوئیس به حراج گذاشته می‌شود

رونمایی از رنو۵ الکتریکی به عنوان نماد تلفیق نوستالژی و نوآوری؛ خودروی برتر سال ۲۰۲۴ هم معرفی شد

اختلاف در شورای حقوق بشر سازمان ملل بر سر «تحقیقات بی‌پایان» از اسرائیل