یک سال از حاکمیت چپهای رادیکال در یونان گذشت

یک سال از حاکمیت چپهای رادیکال در یونان گذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

درست یک سال از روی کار آمدن ائتلاف «سیریزا» در یونان می گذرد. حزب چپگرای رادیکالی که توانست با بهره بردن از نارضایتی مردم یونان در اوج دوران بحران

آگهی

درست یک سال از روی کار آمدن ائتلاف «سیریزا» در یونان می گذرد. حزب چپگرای رادیکالی که توانست با بهره بردن از نارضایتی مردم یونان در اوج دوران بحران اقتصادی تبدیل به اولین حزب رادیکال چپگرا بشود که در یونان مدرن به قدرت رسیده است. فقط نه ماه پس از این پیروزی بی نظیر، ائتلاف چپهای تندرو بار دیگر در انتخابات دیگری پیروز شدند.

در این فاصله نه ماهه، این ائتلاف به رهبری یک سیاستمدار جوان ۳۹ ساله توانست در یک همه پرسی بحث برانگیز هم پیروز شود. هرچند نتیجه این همه پرسی هیچ وقت در عمل به ثمر ننشست.

نکته جالب توجه این است که سیریزا توانست دومین انتخابات سراسری را در شرایطی با پیروزی پشت سر بگذارد که ده ها تن از اعضای آن شورش کرده بودند و از حزب به نشانه اعتراض خارج شده بودند. به جای این که سیریزا قدرت را با گروه هایی که با آنها از لحاظ دیدگاه نزدیک تر است مثل کمونیستها تقسیم کند، مجبور شد که یک حزب توده گرا را با خود شریک کند.

اما باید دید پیش از این پیروزی دوم، چه اتفاقاتی در یونان و در اتحادیه اروپا رخ داد. فراموش نکنیم که بانک مرکزی اروپا تصمیم گرفت که نظام کنترلی جدیدی را بر نهادهای مالی یونان وضع کند. آن هم پس از شش ماه مذاکره بین وزیران دارایی کشورهای حوزه یورو و وزیر دارایی یونان که شبیه بازی «موش و گربه» شده بود.

همه پرسی که همه پرسی نبود H3>

آن چه که باعث اعمال محدودیت های سختی پولی علیه یونان شد، تصمیم الکسیس سیپراس مبنی بر برگزاری همه پرسی بود. منتقدان آقای سیپراس او را متهم می کنند که در این همه پرسی، او در واقع مردم ناراضی یونان را بر سر دو راهی سختی قرار داد: ماندن در اتحادیه اروپا یا خروج از آن.

پس لرزه این همه پرسی در حزب راستگرای رقیب دیده شد. حزب «دموکراسی نو» که طرفدار اتحادیه اروپا محسوب می شود، دچار بحران رهبری عمیقی شد.

چرخش سیاسی سیپراس به اینجا ختم نشد و ناظران شاهد اتفاقات عجیب تری هم بودند. بلافاصله پس از همه پرسی، تغییر جهتهای اساسی در عرصه سیاسی یونان دیده شد. یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی مشهور و جنجالی یونان کنار گذاشته شد و یک وزیر دارایی معتدل تر جای او را گرفت. یک هفته بعد، الکسیس سیپراس به بروکسل رفت و پس از هفده ساعت مذاکره با رهبران آلمان، فرانسه، اتحادیه اروپا و مقامهای صندوق بین المللی پول در مقابل خبرنگاران حاضر شد و خبر از توافق داد. توافقی که چپگراترین منتقدان نخست وزیر یونان و راستگراترین مخالفان سیاسی او درباره آن هم نظر بودند: این بی رحمانه ترین توافقی است که در دوران بحران اقتصادی یونان بین این کشور و وام دهندگان بین المللی حاصل شده است.

البته بعضی هم از این بابت خوشحال بودند که از شبح «خروج یونان» از منطقه مالی یورو فعلا خبری نخواهد بود.

سومین پیروزی H3>

برخی در بیستم سپتامبر سال گذشته میلادی به طور موقت حس کردند که یونان به ساحل ثبات رسیده است. زمانی که سیپراس و سیریزا یک بار دیگر به پیروزی دست یافتند. اما یک بار دیگر سیریزا نتوانست به تنهایی دولت تشکیل بدهد. اما رهبری دولتی را به دست گرفت که همان قولهای قدیمی را به وام دهندگان بین المللی داده بود: کاهش دستمزدها، کاهش هزینه های دولت با اخراج کارمندان و افزایش مالیات ها.

اما سیریزا برای این اقدامات هزینه هم داد. چپگراهای تندرو، از حمایت از ائتلاف دست کشیدند و در برخی موارد مثل اعطای حقوق مدنی به زوجهای همجنس، لیبرالها به کمک سیریزا آمدند.

یک رقیب برای سیپراس؟ H3>

کیریاکوس میتسوتاکیس، سیاستمدار جوان یونانی در یونان غریبه نیست. فرزند نخست وزیر سابق که با چهل و هفت سال سن، رهبر حزب محافظه کار مخالف دولت شده است. او وعده داده است که به جای تمایل به راست، به میانه حرکت کند. چیزی که رقبای سیاسی او هم در حزب «دموکراسی نو» طرفدارش بودند. فقط دو هفته پس از به عهده گرفتن رهبری حزب مخالف دولت، او در نظرسنجیها از نخست وزیر کنونی پیش گرفته است.

استراتژیستهای ائتلاف حاکم شاهد عوض شدن شرایط هستند. حالا کارکنان دولت، کارگران، کشاورزان و بازنشستگان ظاهرا به چپهای رادیکال پشت کرده اند. به نظر می رسد که باد به نفع مخالفان می وزد و فقط یک سال پس از روی کار آمدن و با وجود چندین پیروزی پی در پی، الکسیس سیپراس سال سختی را پیش رو خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات پارلمانی یونان؛ میتسوتاکیس پیروزی حزبش را «زلزله سیاسی» خواند

انتخابات یونان؛ میتسوتاکیس و سیپراس برای آخرین بار نیروهای خود را بسیج می‌کنند

درگذشتگان سرشناس جهان در سال ۲۰۲۳؛ از سیلویو برلوسکونی تا متیو پری