درخواست مقامهای بهداشتی السالوادور از زنان: تا دو سال باردار نشوید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
درخواست مقامهای بهداشتی السالوادور از زنان: تا دو سال باردار نشوید

مقامهای بهداشتی السالوادور، به دلیل شیوع ویروس زیکا به زنان این کشور توصیه کرده اند که دست کم برای دو سال آینده باردار نشوند. ویروس خطرناک زیکا می تواند از طریق مادر و در هنگام تولد نوزاد به او منتقل شود. این ویروس که از طریق نوعی پشه منتقل می شود، عامل نوعی اختلال رشد مغز، موسوم به میکروسفالی است که بر اثر آن دور سر بیمار کوچک باقی می ماند.

دکتر بت بل، از مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها می گوید: «ما نگران مشکلاتی هستیم که ویروس زیکا برای زنان باردار پیش می آورد. به همین دلیل به زنان باردار توصیه می کنیم که از سفر به مناطق آلوده به این ویروس پرهیز کنند.»

کارشناسان پزشکی می گویند که ممکن است ویروس زیکا عامل نارسایهای مغزی کودکان در برزیل باشد، چرا که این کشور یکی از رکوردداران نارساییهای مغزی نوزادان در جهان است.

ویروس زیکا برای اولین بار حدود هفتاد سال قبل در آفریقا مشاهده شد، اما از سال گذشته نشانه هایی از وجود آن در برزیل و کشورهای همسایه برزیل دیده شد. تا کنون این ویروس در بیش از بیست کشور آمریکای جنوبی دیده شده است. آمار رسمی دولت السالوادور نشان می دهد که حدود نود و شش درصد زنان این کشور مشکوک به داشتن این ویروس هستند.