نخستین موج آزادی زندانیان در میانمار در آستانۀ آغاز به کار پارلمان جدید این کشور

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نخستین موج آزادی زندانیان در میانمار در آستانۀ آغاز به کار پارلمان جدید این کشور

مقامات میانمار روز جمعه، حدود صد زندانی را آزاد کردند که در میان آنها ۳۴ زندانی سیاسی نیز وجود داشتند.

این نخستین موج آزادی زندانیان سیاسی در میانمار، تنها چند روز قبل از آغاز به کار پارلمان جدید این کشور است. پارلمانی که در آن حزب آنگ سان سوچی قدرت قابل توجهی دارد.

اونگ مین کیاو، یکی از زندانیان سیاسی آزاد شده می گوید: «من خیلی خوشحال نیستم و می خواهم که دولت تمام فعالان و زندانیان سیاسی، دانشجویان، کشاورزان و کارگران زیادی را که همچنان در زندان هستند، آزاد کند.»

در میان آزادشدگان، یک تبعه نیوزیلند نیز دیده می شود که به دلیل توهین به بودیسم زندانی شده بود.

با وجود آزادی شماری از زندانیان اعتراضها در این کشور همچنان ادامه دارد، هرچند امید به بهبود شرایط زندگی نیز بیش از گذشته شده است.

بو تین، دیگر زندانی آزاد شده می گوید: «من واقعا باور دارم که با دولت جدید مشکلاتمان حل خواهد شد زیرا کشورمان تحت اقتدار مادرمان، آنگ سان سوچی اداره خواهد شد و این وضعیتِ متفاوتی است.»

مردم امیدوارند از ابتدای فوریه آینده و با آغاز به کار پارلمان جدید، سرانجام به چند دهه تسلط نظامیان در این کشور پایان داده شود. بر اساس انتخابات عمومی که در ماه نوامبر و با شرکت بیش از هشتاد درصد واجدان شرایط رای دهی در این کشور برگزار شد، آنگ سان سوچی و حزبش «لیگ ملی برای دموکراسی» توانستند به پیروزی قاطع دست یافته و حزب حاکم را شکست دهند.