تدابیر تازه کرواسی در رویارویی با موج پناهجویان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تدابیر تازه کرواسی در رویارویی با موج پناهجویان

کرواسی پس از مقدونیه در حوزه بالکان، تدابیری تازه را در برابر موج پناهجویان اتخاذ می کند. بر این اساس پناهجویانی که به طور غیرقانونی از مرز عبور کرده اند باید در مراکزی ویژه ثبت نام کرده و اعلام کنند که در کدام یک از کشورهای آلمان یا اتریش قصد تقاضای پناهندگی دارند.

اسلونی نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که تدابیری مشابه با کرواسی را در نظر می گیرد. از سویی دیگر اتریش اعلام کرده که در سالجاری میلادی سقفی برابر با ۳۷ هزار و ۵۰۰ را برای پذیرش پناهجویان در نظر می گیرد. این رقم که کمتر از سال گذشته میلادی است تا سال ۲۰۱۹ به ۲۵ هزار کاهش می یابد.

سباستین کورتس، وزیر امورخارجه اتریش در اجلاس داووس می گوید: «به طور قطع این بیدارباشی برای بروکسل است. ما مجبور شدیم که تصمیمی در سطح ملی بگیریم زیرا هنوز راهکاری در اتحادیه اروپا وجود ندارد. با این حال، من بدبین نیستم ولی باور دارم که ضرورت دارد برخی از کشور ها از جمله اتریش تدابیری را اتخاذ کنند تا کاملا منکوب نشوند.»

در همین حال مسوولان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می گویند حل بحران پناهجویی در اروپا به تنهایی و به واسطه یک کشور امکان پذیر نیست و نیازمند اقدام جمعی و هماهنگ کشورهای این قاره است.

مقدونیه مرزهایش را به روی پناهجویانی بازگشوده که ضمن ثبت هویت خود، آلمان یا اتریش را به عنوان مقصد نهایی اعلام کرده اند.

سازمان بین المللی مهاجرت از ورود ۳۱ هزار پناهجو به یونان طی ۲۲ روز گذشته خبر داده است. بیش از یک میلیون پناهجو در طول سال گذشته میلادی از طریق دریای مدیترانه خود را به اروپا رسانده اند که به گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، حدود نیمی از آنان اتباع سوریه بوده اند.