روسیه نتایج تحقیقات قضایی بریتانیا درباره قتل لیتویننکو را رد کرد

روسیه نتایج تحقیقات قضایی بریتانیا درباره قتل لیتویننکو را رد کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با انتشار نتایج تحقیقات قضایی انجام شده درباره قتل الکساندر لیتویننکو، افسر سابق سازمانهای امنیتی روسیه، دولت بریتانیا روز پنجشنبه سفیر روسیه را فرا

با انتشار نتایج تحقیقات قضایی انجام شده درباره قتل الکساندر لیتویننکو، افسر سابق سازمانهای امنیتی روسیه، دولت بریتانیا روز پنجشنبه سفیر روسیه را فرا خواند و خواستار پاسخگویی کرملین شد.

آگهی

روسیه نتایج این تحقیقات را رد کرده و هشدار داده است که این اقدامات «سم» روابط میان دو کشور است.

الکساندر ولادیمیروویچ یاکوونکو، سفیر روسیه در بریتانیا گفت: «برای ما نتیجه این گزارش که دولت روسیه را به گونه ای در مرگ آقای لیتویننکو در خاک بریتانیا درگیر کرده، کاملا غیرقابل پذیرش است. این اقدام تحریک آمیز مقامات بریتانیا می تواند به روابط دوجانبه ما آسیب بزند.»

لندن، مسکو را به داشتن رفتاری «غیرمتمدنانه» متهم کرده و خواستار استردادآندری لوگووی و دمیتری کووتون، دو مظنون اصلی این پرونده شده است.

آندری لوگووی، افسر عملیاتی سابق کا گ ب نیز گزارش هیات تحقیق بریتانیا را «واهی» خوانده و می گوید: «این نتیجه یک تحقیق نیست. تمام آنچه قاضی بریتانیایی گفته و رسانه ها به آن استناد می کنند چیزی است که در جلسه عمومی دادگاه شنیده شده است. این یک دروغ است.»

سخنگوی وزیرخارجه روسیه نیز هدف از تهیه این گزارش را «سیاه نمایی روسیه و رهبری آن» خواند و افزود این اقدام بریتانیا تنها استفاده از ساز و کارهای قانونیِ داخلی برای دستیابی به اهداف سیاسی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجارت الماس‌های روسیه در سراسر جهان؛ علت مانع‌تراشی بلژیک برای اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا چیست؟

نگاهی به سفر رهبر کره شمالی به روسیه؛ کیم چه با خود به خانه برد؟

گمانه‌زنی‌ها درباره سلامت قدیروف؛ ویدئویی منتسب به رهبر جمهوری خودمختار چچن منتشر شد