روسیه نتایج تحقیقات قضایی بریتانیا درباره قتل لیتویننکو را رد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
روسیه نتایج تحقیقات قضایی بریتانیا درباره قتل لیتویننکو را رد کرد

با انتشار نتایج تحقیقات قضایی انجام شده درباره قتل الکساندر لیتویننکو، افسر سابق سازمانهای امنیتی روسیه، دولت بریتانیا روز پنجشنبه سفیر روسیه را فرا خواند و خواستار پاسخگویی کرملین شد.

روسیه نتایج این تحقیقات را رد کرده و هشدار داده است که این اقدامات «سم» روابط میان دو کشور است.

الکساندر ولادیمیروویچ یاکوونکو، سفیر روسیه در بریتانیا گفت: «برای ما نتیجه این گزارش که دولت روسیه را به گونه ای در مرگ آقای لیتویننکو در خاک بریتانیا درگیر کرده، کاملا غیرقابل پذیرش است. این اقدام تحریک آمیز مقامات بریتانیا می تواند به روابط دوجانبه ما آسیب بزند.»

لندن، مسکو را به داشتن رفتاری «غیرمتمدنانه» متهم کرده و خواستار استردادآندری لوگووی و دمیتری کووتون، دو مظنون اصلی این پرونده شده است.

آندری لوگووی، افسر عملیاتی سابق کا گ ب نیز گزارش هیات تحقیق بریتانیا را «واهی» خوانده و می گوید: «این نتیجه یک تحقیق نیست. تمام آنچه قاضی بریتانیایی گفته و رسانه ها به آن استناد می کنند چیزی است که در جلسه عمومی دادگاه شنیده شده است. این یک دروغ است.»

سخنگوی وزیرخارجه روسیه نیز هدف از تهیه این گزارش را «سیاه نمایی روسیه و رهبری آن» خواند و افزود این اقدام بریتانیا تنها استفاده از ساز و کارهای قانونیِ داخلی برای دستیابی به اهداف سیاسی است.