رئیس پیشین فدراسیون بین المللی دو و میدانی متهم به ایجاد فساد سازمان یافته

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رئیس پیشین فدراسیون بین المللی دو و میدانی متهم به ایجاد فساد سازمان یافته

سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ در آخرین گزارش خود در زمینه فساد در فدراسیون بین المللی دو و میدانی، لامین دیاک، رئیس پیشین این فدراسیون را متهم می کند که مسئول سازماندهی و فعال کردن اقداماتی است که منجر به ایجاد و گسترش فساد در این نهاد شده است.

ریچارد مک لارن از اعضای کمیسیون تحقیق در این باره گفت: «لامین دیاک در نوامبر سال ۲۰۱۱ میلادی مشاور حقوقی شخصی خود حبیب سیسه را وارد گروه پزشکی و بخش مبارزه با دوپینگ فدراسیون کرد. این کار به سیسه اجازه می داد تا در جریان بازیهای المپیک ۲۰۱۲ لندن و مسابقات قهرمانی ۲۰۱۳ مسکو همواره بر گذرنامه های بیولوژیک ورزشکاران روسیه نظارت داشته باشد.»

این گزارش تاکید می کند که آقای دیاک، حکومت غیررسمی و نامشروع خود را در این فدراسیون برقرار کرده بود تا دوپینگ سیستماتیک روسیه را پنهان کرده و در برابر پول، از برخی موارد دوپینگ چشم پوشی کند.

مقامات فرانسه همچنان در حال بررسی پرونده لامین دیاک و پسرش و همچنین حبیب سیسه در موضوعات مربوط به فساد هستند.

دیک پوند، رئیس سابق آژانس جهانی ضد دوپینگ و عضو کنونی کمیسیون مستقل تحقیق نیز در این نشست یادآوری کرد که این تخلفات همزمان با تلاش فدراسیون برای گسترش طرح گذرنامه های بیولوژیکی ورزشکاران انجام می شده است.

از سال ۲۰۰۹ میلادی گذرنامه های بیولوژیک این امکان را فراهم می کرد تا تغییرات خونی در بدن ورزشکاران قابل پیگیری و شناسایی باشد.