سنجش بخت برندگان گلدن گلوب برای اسکار

سنجش بخت برندگان گلدن گلوب برای اسکار
Copyright 
نگارش از مهران احمدی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آیا برندگان جایزه گلدن گلوب باید خود را برای کسب جایزه اسکار آماده کنند؟ هر سال گفته می شود که جوایز گلدن گلوب پیش بینی جوایز اسکار است. در اینجا

آگهی

آیا برندگان جایزه گلدن گلوب باید خود را برای کسب جایزه اسکار آماده کنند؟

هر سال گفته می شود که جوایز گلدن گلوب پیش بینی جوایز اسکار است. در اینجا نگاهی داریم به چهار بخش “مهم” این جوایز تا دریابیم برندگان جایزه گلدن گلوب شش هفته پس از بردن این جایزه چه انتظاری می توانند از جوایز اسکارداشته باشند؟

تفاوت گلدن گلوب و اسکار

برندگان جوایز گلدن گلوب را ۹۳ عضو انجمن مطبوعات خارجی هالیوود انتخاب می کنند. این امر به این معناست که روزنامه نگارانی از سراسر جهان که در هالیوود زندگی می کنند، می توانند تصمیم بگیرند چه کسی برنده چه جایزه گلدن گلوب باشد. این در حالی است که رای دهندگان در جوایز اسکار اعضای آکادمی علوم و هنرهای سینما هستند. بیش از ۵ هزار و ۷۰۰ نفری که در صنعت سینما کار می کنند عضو این آکادمی هستند.

جایزه بهترین هنرپیشه زن

در جوایز گلدن گلوب برای جایزه بهترین هنرپیشه زن، دو زیرمجموعه وجود دارد: بهترین هنرپیشه زن در فیلم درام و بهترین هنرپیشه زن در فیلم کمدی-موزیکال. در مدت ۷۲ سالی که جوایز گلدن گلوب اهدا می شود در ۵۰ مورد برندگان جایزه گلدن گلوب بهترین هنرپیشه زن به جایزه اسکار نیز دست یافتند. اگر به زیرمجموعه ها توجه کنیم در ۳۷ مورد برنده جایزه گلدن گلوب بهترین هنرپیشه زن در فیلم درام، برنده اسکار نیز شده است. در مقابل، این اتفاق ۱۳ بار برای برنده جایزه گلدن گلوب بهترین هنرپیشه زن در فیلم کمدی-موزیکال افتاده است.

در ۱۵ سال اخیر تنها یک بار هیچ کدام از برندگان جوایز گلدن گلوب هنرپیشه زن برای فیلم درام و یا فیلم کمدی-موزیکال برنده جایزه اسکار نشده اند. این اتفاق در سال ۲۰۰۱ و وقتی افتاد که هلی بری برنده جایزه اسکار شد و در مقابل نیکول کیدمن و سیسی اسپیسک برندگان جوایز گلدن گلوب شدند.

جنیفر لارنس و بری لارسون که امسال برنده جایزه گلدن گلوب شدند امیدوارند که امسال استثنایی در کار نباشد و یکی از آنها بتواند جایزه اسکار را کسب کند.

جایزه بهترین هنرپیشه مرد

این موضوع در مورد هنرپیشگان مرد نیز صدق می کند. در ۷۲ سال اخیر برندگان جایزه گلدن گلوب بهترین هنرپیشه مرد، ۵۴ بار برنده جایزه اسکار شدند. از این ۵۴ بار ۴۷ مورد مربوط به جایزه بهترین هنرپیشه مرد در فیلم درام می شد و تنها در ۷ مورد جایزه اسکار به برنده جایزه گلدن گلوب بهترین هنرپیشه مرد در فیلم کمدی-موزیکال تعلق گرفت.

در سه دهه اخیر چهار هنرپیشه در سالهایی متفاوت موفق شدند که برنده جایزه گلدن گلوب در هر دو زیرمجموعه آن شوند اما در نهایت موفق به بردن جایزه اسکار نشدند. این هنرپیشگان عبارت بودند از: جیم کری، جورج کلونی، تام کروز و لئوناردو دی کاپریو.

لئوناردو دی کاپریو اما شاید امسال بخت به دست آوردن جایزه اسکار را داشته باشد.

در نهایت اما پیتر اوتول هنرپیشه مردی است که بیشترین موفقیت را در گلدن گلوب کسب کرد اما نتوانست آن را در اسکار تکرار کند. او سه بار برنده جایزه گلدن گلوب شد اما هرگز یک جایزه اسکار کسب نکرد.

بخشهای پیش بینی ناپذیر

از سال ۱۹۵۱ جوایز گلدن گلوب برای بهترین فیلم هم در دو زیرمجموعه درام و کمدی-موزیکال اهدا می شود. نیمی (۳۲ بار) از فیلمهای برنده جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم درام در این سالها، به کسب جایزه اسکار توسط فیلم برنده گلدن گلوب منجر شده است. در مقابل تنها ۱۰ فیلم برنده جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم کمدی-موزیکال توانستند جایزه اسکار کسب کنند.

در ۱۵ سال اخیر تنها ۷ فیلم موفق شدند هر دو جایزه گلدن گلوب و اسکار را به دست آورند.

برای کارگردانان برنده جایزه گلدن گلوب بخت کمتری وجود دارد که بتوانند جایزه اسکار کسب کنند. این اتفاق تنها ۳۷ بار در عرض ۷۲ سال افتاده است. در ۱۵ سال اخیر نیز تنها ۶ بار این اتفاق رخ داده است.

Globed but not even Oscar-nominated

برنده شدن در گلدن گلوب بدون نامزدی در اسکار؟

تاکنون سه بار هنرپیشگان زن برنده جایزه گلدن گلوب شده اند بدون اینکه حتی نامزد جایزه اسکار شده باشند. این اتفاق دو بار نیز برای هنرپیشگان مرد افتاده است.

امسال اما تمامی برندگان گلدن گلوب در بخشهای بهترین هنرپیشه مرد، بهترین هنرپیشه زن، بهترین فیلم و بهترین کارگردان نامزد جایزه اسکار شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماجرای سنجاق قرمز برخی از ستاره‌های هالیوود در مراسم اسکار چه بود؟

اعلام برندگان اسکار نود و ششم؛ اوپنهایمر جوایز را درو کرد

اوپنهایمر در شبی تلخ برای باربی در صدر گلدن گلوب قرار گرفت