Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نطق باراک اوباما در کنگره و اولویت های سیاست خارجی آمریکا

نطق باراک اوباما در کنگره و اولویت های سیاست خارجی آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالت متحده آمریکا در آخرین نطق سالانه خود در کنگره، اولویت سیاست خارجی کشورش را مواجهه با تهدیدات داعش و القاعده اعلام کرد

آگهی

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالت متحده آمریکا در آخرین نطق سالانه خود در کنگره، اولویت سیاست خارجی کشورش را مواجهه با تهدیدات داعش و القاعده اعلام کرد اما گفت آمریکا نمی خواهد در این حد متوقف شود.

اوباما همچنین از استراتژی دولت خود در ایجاد ائتلاف برای مقابله با تهدیدات جهانی دفاع کرد و گفت: «اگر کنگره برای برنده شدن در این جنگ جدی است و می خواهد پیامی به نیروهای ما در سراسر جهان بفرستد، اجازه دهد تا از نیروهای نظامی مان بر ضد داعش استفاده کنیم. رای گیری کنید اما مردم آمریکا باید بدانند که با اقدام یا عدم اقدام کنگره، داعش با همان اقداماتی روبرو خواهد بود که تروریست هایی که پیش از آنها وجود داشتند. اگر شما نسبت به تعهد آمریکا برای اجرای عدالت شک دارید، از اسامه بن لادن بپرسید.»

رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از نطق خود افزود: «درباره نگرانی های جهانی، ما جهان را برای همکاری مشترک بسیج خواهیم کرد و مطمئن خواهیم شد که کشورهای دیگر سهم خودشان را برعهده بگیرند. به همین خاطر ما ائتلاف جهانی تشکیل داداه ایم و با بکار بردن تحریم ها و دیپلماسی اصولی مانع برنامه هسته ای ایران شدیم و همین حال که اینجا هستیم، ایران برنامه هسته ای اش را عقب انداخته، ذخایر اورانیوم خود را به خارج منتقل کرده و جهان از جنگ دیگری پرهیز کرده است.»

در سال ۲۰۱۵ میلادی ایالات متحده آمریکا و کوبا روابط دیپلماتیک شان را بر اساس رویکردی عملگرایانه تر و با ابتکار دولت اوباما برقرار کردند.

آقای اوباما درباره رابطه با کوبا گفت: «پنجاه سال انزوای کوبا نتوانست دموکراسی را پیش ببرد و ما را در آمریکای لاتین به عقب برد. بنابراین اگر شما خواهان تحکیم رهبری و اعتبار ما در این نیمکره هستید، بپذیرید که جنگ سرد به پایان رسیده است. تحریم های کوبا را بردارید.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین وعده قدیمی اش را درباره گوانتانامو تکرار کرد و گفت: «ما همچنان کار خواهیم کرد تا زندان گوانتانامو را تعطیل کنیم. باز بودن این زندان پرهزینه و غیر ضروری است و فقط باعث جذب نیرو برای دشمنان ما می شود.»

آقای اوباما از روند گذار علمی-اقتصادی و به ویژه گذار به انرژی های تجدید پذیر دفاع کرد و با اشاره به امضای توافقنامه تغییرات آب و هوایی در کنفرانس ماه دسامبر در پاریس گفت: «اگر هنوز کسانی می خواهند درباره تغییرات اقلیمی مناقشه کنند؛ این کار را بکنند اما شما تنها خواهید ماند زیرا بیشتر رهبران تجاری و اکثریت مردم آمریکا و تقریبا تمام جامعه علمی و همچنین ۲۰۰ کشور در سراسر جهان اتفاق نظر دارند که تغییرات اقلیمی یک مشکل است و باید آنرا حل کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیش‌بینی دینداری جوانان مسیحی ایالات متحده؛ مذهبی‌ترین ایالت آمریکا کدام است؟

شعار «رایش سوم» در ویدیوی حساب کاربری شبکه اجتماعی دونالد ترامپ جنجالی شد

دو برادر آمریکایی در ۱۲ ثانیه ۲۵ میلیون دلار رمزارز را سرقت کردند