پوشیدن یا نپوشیدن کیپا در فرانسه

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
پوشیدن یا نپوشیدن کیپا در فرانسه

پوشیدن یا نپوشیدن عرقچین مخصوص یهودیان، کیپا به بحث داغ یهودیان فرانسه بدل شده است. در پی حمله نوجوانی در روز دوشنبه به یک معلم یهودی در شهر مارسی در جنوب فرانسه، زوی عمار، رئیس جامعه یهودیان این شهر به هم کیشان خود توصیه کرد تا برای پرهیز از تحریک خشونت عجالتا کیپا بر سر نگذارند.

او گفت: «حفظ امنیت جامعه یهودیان وظیفه ماست. در شرایط استثنایی امروز تصمیمات استثنایی هم باید گرفت.»

کریستیان استروزی، رئیس شورای منطقه بوش دو رون و پرووانس-آلپ کوت دَ زور ( Bouches-du-Rhône et Provence-Alpes-Côte d’Azur) که مارسی مرکز آن است گفت: «نگرانی ها را درک می کنم، ولی بدتر از همه آن است که دشمن فکر کند ما ترسیده ایم. ما نباید بترسیم. نباید از خود ضعف نشان بدهیم.»

توصیه به بر سر نگذاشتن کیپا واکنش های گوناگونی را در فرانسه برانگیخته است. یکی از شهروندان مارسی می گوید: «باید شجاع بود. متأسفانه طوری شده که اگر بچه داشته باشیم، برای زندگی راحت باید پنهانی رفتار کنیم.»

دیگری می گوید: «من اصلا با آن چه می گویند موافق نیستم. نباید پنهان کاری کنیم. ما یهودی هستیم و به یهودی بودنمان افتخار می کنیم. چرا باید پنهان شویم؟»

مرد دیگری هم می گوید: «من عادت داشتم همیشه کیپا بر سر بگذارم و به این کار ادامه می دهم. ترس من از ده یا پانزده سال پیش بیشتر نشده است.»

با این همه و با وجود هراس از اقدامات یهودی ستیزانه به ویژه پس از حادثه روز دوشنبه گذشته در مارسی، حییم کورسیا، خاخام یهودیان فرانسه معتقد است مردان یهودی باید هم چنان کیپا بر سر بگذارند.