دولت ایران از عاملان حمله به سفارت عربستان شکایت می کند

دولت ایران از عاملان حمله به سفارت عربستان شکایت می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت اعلام کرد که قوه مجریه از عاملان حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران شکایت می‌کند.

آقای نوبخت روز سه شنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران یادآور شد که رئیس جمهوری به وزیر کشور ابلاغ کرده تا رسیدگی به این مساله از سوی قوه قضائیه را پیگیری کند.

وی همچنین به خسارات ناشی از حمله به سفارت عربستان سعودی اشاره کرد و گفت: «خسارت بزرگی از نظر حیثیتی به کشور ما وارد شد. اگر لطمه اقتصادی را هم کنار بگذاریم از نظر حیثیتی خسارت به وجود آمد و چهره‌ای از ملت ما ترسیم شد که درست نیست و کشوری که باید محکوم می‌شد ما را محکوم کرد.»

تصمیم دولت به شکایت از عاملان این حمله در حالی است که مقامات نیروی انتظامی این حادثه را ناشی از اقدام «نیروهای خودسر» عنوان کرده‌اند. همچنین حسین‌علی منتظری، سخنگوی وزارت کشور نیز پیش‌تر از بازداشت حدود ۶۰ تن از مهاجمان خبر داده بود.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه «سفارتی که در پناه کشور ماست، خاک آن کشور محسوب می‌شود» به خبرنگاران گفت: «اقدام عربستان قابل نکوهش و محکومیت بود و ما هم از سوی دولت اتفاقی که برای شیخ نمر پیش آمد را محکوم کردیم اما از طرفی دولت به هیچ وجه رفتارهای غیرقانونی و غیرمدنی را تائید نمی‌کند.»

برپایی اعتراض خیابانی و یورش به سفارت و کنسولگری عربستان سعودی در تهران و مشهد پس از آن صورت گرفت که شنبه دوازدهم دی خبر اعدام ۴۷ تن از جمله شیخ نمر از روحانیون شیعه معترض به حاکمیت پادشاهی این کشور منتشر شد. عربستان سعودی دلیل صدور و اجرای حکم اعدام برای این افراد را «فعالیت‌های مرتبط با سازمان‌های تروریستی» عنوان کرده است.

به آتش کشیدن سفارت عربستان سعودی در تهران سبب قطع روابط دیپلماتیک دو کشور شد و پس از عربستان سعودی، بحرین و سودان، جیبوتی و سومالی نیز به رابطه خود خاتمه بخشیدند. همچنین اردن، امارات متحده عربی و کویت نیز علیه حمله به سفارت عربستان سعودی واکنش نشان داده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر وضع تحریم‌های جدید علیه ایران به توافق رسیدند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد