بلندگوهای کره جنوبی علیه همسایه شمالی بار دیگر به کار افتاد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بلندگوهای کره جنوبی علیه همسایه شمالی بار دیگر به کار افتاد

تنش در شبه جزیره کره از سرگرفته شد. کره جنوبی روز جمعه بلندگوهای تبلیغاتی مستقر در مرز کره شمالی را بار دیگر به کار انداخت. این اقدام سئول پس از صورت می گیرد که پیونگ یانگ روز چهارشنبه از آزمایش موفقیت آمیز بمب هیدروژنی خبر داد.

در همین حال پخش مجدد تبلیغات سیاسی علیه کره شمالی از طریق این بلندگوها با سی و دومین سالگرد تولد کیم جون اون٬ رهبر این کشور همزمان شده است.

جئونگ جون هی٬ سخنگوی وزارت اتحاد کره جنوبی با انتقاد از کره شمالی نسبت به نقض توافق پنج ماه گذشته میان دو کره از افزایش آماده باش نظامی و ارتقاء سطح امنیت سایبری کشورش خبر داد و گفت: «کره شمالی توافق ۲۵ اوت را نقض کرده است. هدف از توافق مذکور، کاستن از تنش نظامی و بهبود روابط دو کره است. در چنین وضعیتی که کره شمالی به آزمایش هسته ای دست می زند٬ دولت کره جنوبی هم تدابیر ضروری را برای حفاظت از امنیت ملی و ایمنی شهروندان به کار خواهد بست. اگر وضعیت غیرعادی شود پخش تبلیغات سیاسی از طریق بلندگوها هم از سرگرفته می شود.»

شورای امنیت سازمان ملل ضمن محکوم کردن آزمایش اخیر کره شمالی٬ آن را تهدیدی آشکار علیه صلح و امنیت بین المللی خواند و از اتخاذ قریب الوقوع تدابیر تازه ای علیه این کشور خبر داد. آمریکا، ژاپن٬ چین و کره جنوبی نیز بررسی ادعای کره شمالی را آغاز کرده اند.