انتشار کتاب «نبرد من» آدولف هیتلر در آلمان بعد از هفتاد سال

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتشار کتاب «نبرد من» آدولف هیتلر در آلمان بعد از هفتاد سال

کتاب «نبرد من» نوشته آدولف هیتلر برای نخستین بار از سال ۱۹۴۵ میلادی در آلمان منتشر شده است. این کتاب بحث انگیز در تاریخ قرن بیستم برای
اهداف آموزشی منتشر شده است.

این کتاب با بیش از ۳۵۰۰ یادداشت تاریخی همراه است که بوسیله مورخان موسسه تاریخ معاصر مونیخ به کتاب اضافه شده است.

از اول ژانویه حق تالیف کتاب «نبرد من» به حوزه دارائی های عمومی منتقل شده است. حق انتشار این کتاب بعد از حضور آمریکایی ها در آلمان و بعد از جنگ توسط ایالت بایرن آلمان ممنوع شده بود.

آندریاس ویرشینگ، مدیر تیم مورخان موسسه تاریخ معاصر مونیخ درباره دلایل چاپ مجدد این کتاب می گوید: «به نظر من درباره این نکته تعیین کننده توافق وسیعی وجود دارد که غیرمسولانه است اگر اجازه داه شود چنین کتاب غیر انسانی ایی در حوزه عمومی بدون یادداشت ها و ارجاعات انتقادی منتشر شود. یک متن معتبر انتقادی می تواند هم متن کتاب و هم نویسنده را همزمان در جای واقعی شان قرار دهد.»

هیتلر کتاب «نبرد من» را بین سالهای ۱۹۲۴ تا ۱۹۲۶ نوشت. کتاب «نبرد من» کتابی تبلیغاتی مملو از نفرت است که درصد تئوری پردازی برای ایدئولوژی ناسیونال سوسیالیسم آلمان در جهت از بین بردن یهودیان و تسلط بر جهان بود.

یوزف کراوس رئیس انجمن معلمان آلمان در این باره می گوید: «به نظر من کار درستی است که یک نسخه از این کتاب با یادداشت های علمی منتشر شود زیرا می تواند به تخریب نوعی اسطوره کمک کند. برای من این یک وظیفه آموزشی است که برای جوانان (نه ۱۲ یا ۱۳ ساله ها بلکه ۱۶ تا ۱۸ ساله ها) روشن کنیم که چنین جزوه بیرحمانه ای در نهایت می تواند به یک فاجه جهانی منجر شود.»

انتشار متن کتاب بدون یادداشت های حاشیه ای به دلیل تحریک به نفرت نژادی در آلمان و اتریش ممنوع باقی خواهد ماند. اما به پایان رسیدن دوره زمانی حق مولف وضعیت را تغییر نمی دهد چرا که این کتاب بطور وسیع در هند، برزیل و کشورهای عربی توزیع شده است. در ترکیه بیش از ۳۰ هزار نسخه از سال ۲۰۰۴ تاکنون بفروش رسیده است.

کتاب «نبرد من» در فرانسه بسادگی روی اینترنت بویژه روی سایت های سلفی قابل دسترسی است.