محاکمه غیابی فتح الله گولن در ترکیه

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
محاکمه غیابی فتح الله گولن در ترکیه

فتح الله گولن، مخالف مشهور دولت ترکیه روز چهارشنبه به صورت غیابی در استانبول محاکمه شد. وی به همراه ۶۸ نفر دیگر به تلاش برای براندازی دولت ترکیه و تشکیل سازمان تروریستی مسلح متهم است.

آقای گولن یک رهبر اسلامی و یار سابق رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه است که از پانزده سال پیش در ایالات متحده آمریکا به سر می برد.

وکیل او می گوید: «تنها دلیل عینی که در مورد اقدام به براندازی در دادگاه مطرح شد یک پرونده تحقیقات در مورد فساد به تاریخ ۲۳ دسامبر ۲۰۱۳ بود. هیچ نکته ای در مورد خشونت و زور وجود ندارد. اتهام “تشکیل سازمان تروریستی مسلح” هم در واقع در مورد سلاحهای خود مأموران پلیس است.»

دو سال پیش دولت اردوغان عملیات وسیعی را برای مبارزه با فساد و براندازی انجام داد و از جمله فتح الله گولن را به تلاش برای سرنگونی دولت خود متهم کرد.

بورا بیرقدار، خبرنگار یورونیوز در استانبول می گوید: «پلیس در برابر ساختمان اصلی دادگستری حضور پررنگی دارد تا بتواند با اعتراضات احتمالی مقابله کند، اما هواداران جنبش گولن به دادگاه نیامدند. به این ترتیب نخستین جلسه دادگاه جنبش موسوم به “دولت موازی” گولن که رئیس جمهوری اردوغان یکی از شاکیان اصلی آن است، در آرامش برگزار شد.»