عزم اوباما برای مبارزه با سلاح گرم در آمریکا

عزم اوباما برای مبارزه با سلاح گرم در آمریکا
نگارش از Euronews

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه خواستار اقدام فوری برای کنترل خرید و فروش سلاح گرم و پیشگیری از کشتار بعدی در کشورش شد. او که در حضور

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه خواستار اقدام فوری برای کنترل خرید و فروش سلاح گرم و پیشگیری از کشتار بعدی در کشورش شد.

او که در حضور جمعی از خانواده های قربانیان و افرادی که این مصیبت را تجربه کرده اند صحبت می کرد، ضمن اشاره به سی هزار نفری که هر سال زندگی شان را بر اثر سلاح گرم از دست می دهند، گفت آمریکا تنها کشور توسعه یافته ای است که با خشونتی از این جنس دست و پنجه نرم می کند.

آقای اوباما با انتقاد صریح از لابی طرفداران استفاده نامحدود از سلاح گرم در کنگره تصریح کرد که رسیدن به هدف در این زمینه، نیازمند مشارکت همگانی و دست بر نداشتن از تلاش است. او گفت: «خیلی از چیزها هستند که یک شبه میسر نشده اند…. حق رای زنان یک شبه بدست نیامده…. آزاد شدن آمریکایی های آفریقایی تبار هم یک شبه حاصل نشده… حقوق همجنسگرایان هم همینطور… رسیدن به آن دهه ها زمان برده است. بنابراین این دلیل که کار دشواری است نمی تواند بهانه ای باشد برای اینکه در راه رسیدن به آن کوشش نکنیم…»

رییس جمهوری آمریکا گفت که تدابیر ویژه ای را برای کنترل دقیق سابقه و پیشینه کیفری خریدار سلاح گرم به اجرا می گذارد. او پیشتیبانی روحی و روانی از قربانیان، اختصاص بودجه برای این کار و همچنین ارتقاء فن آوری های بکار رفته در سلاح های گرم را از دیگر تدابیری دانست که تحت دولت او اجرا خواهند شد.

مطالب مرتبط