Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نگاهی به مهمترین رویدادهای جهان در سال آینده میلادی

نگاهی به مهمترین رویدادهای جهان در سال آینده میلادی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پرونده سال ۲۰۱۵ بسته می شود اما داستان ۲۰۱۵ هنوز به پایان نرسیده است. اتفاقاتی که در این سال رخ داد، بر وقایع سال آینده تأثیری مهم خواهد داشت. نگاهی

آگهی

پرونده سال ۲۰۱۵ بسته می شود اما داستان ۲۰۱۵ هنوز به پایان نرسیده است. اتفاقاتی که در این سال رخ داد، بر وقایع سال آینده تأثیری مهم خواهد داشت. نگاهی خواهیم انداخت بر تحولات اصلی که انتظار می رود در دوازده ماه آینده رخ دهد و بر اوضاع دنیا و زندگی ما تاثیر خواهند داشت:

بحران سوریه و داعش

سوریه با وضعیت کنونی اش، مهمترین تهدید برای ثبات جهانی به حساب می آید. داعش از پایگاه اصلیش در رقه به نبرد خونینش ادامه می دهد و ایدئولوژی افراطی ای را که بر اساس آن در سراسر جهان اقدام به حملات تروریستی می شود، به نقاط دیگر جهان صادر می کند.

غرب و روسیه هر دو خواهان شکست جهادگرایان هستند، اما همچنان درباره آینده حکومت سوریه بويژه سرنوشت بشار اسد اختلاف عمیق دارند. آیا طرفهای درگیر در بحران سوریه خواهند توانست اختلافاتشان را حل کنند و به توافق برسند؟ با نزدیک شدن سال ۲۰۱۶ و شروع مذاکرات جدید در وین، کورسوی امیدی برای سوریه به چشم می خورد. قرار است مذاکرات با حمایت سازمان ملل در اوایل ژانویه آغاز شود. راهی طولانی در پیش است که نتیجه اش اصلا معلوم نیست.

بحران پناهندگان و تاثیر آن بر سیاستهای اتحادیه اروپا در سال آینده

هدف از دستیابی توافق سیاسی در سوریه کاستن از شدت تراژدی پناهندگان است که مرگ هزارها نفر و زندگی در تبعید افراد بیشمار دیگر را به همراه داشته است. مهاجرت عظیم به اروپا که شبیه داستانهای انجیل است، قدرتهای جهانی را وادار کرده است وارد عمل شوند. آنها اکنون باید به قولهایی که در مورد پذیرفتن پناهجویان داده اند، عمل کنند.

تاکنون میلیونها نفر آواره به کشورهای همسایه سوریه رفته اند. ورود این آواره ها به اروپا و فراسوی اروپا، در ماههای آینده شتاب بیشتری خواهد گرفت. در طول سال، جوامع محلیِ پذیرای آوارگان شاهد ورود شمار فزاینده پناهجویان خواهند بود.

اما برنامه اروپا برای پذیرش ۱۲۰ هزار پناهجوی دیگر، عمدتا در آلمان، با مخالفت شدید روبرو شده و بین دولتها و در برخی موارد بین مردم عادی و سیاستمداران اختلاف ایجاد کرده است. بعلاوه حملات تروریستی پاریس هم بر این شکاف تاثیر گذاشته و اینها بر نتایج چند انتخابات اروپا در سال آینده اثر می گذارد.

تراژدی انسانی نیز همچنان قربانی می گیرد. انتظار می رود با سپری شدن زمستان، سیل ورود پناهجویان به سوی غرب دوباره آغاز شود.

اما اتحادیه اروپا امید دارد که مجموعه اقداماتی که علیه قاچاق افراد در چارچوب مرحله بعدی عملیات دریایی “سوفیا“، آغاز شده، وهدفش مبارزه با قاچاقچیان انسان است، باعث نجات جانهای بسیاری شود.

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، جنجالی ترین رقابت انتخاباتی سال ۲۰۱۶

در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا مسائل داخلی تعیین کننده است. اما با کشتار سن برناردینو و گفته های جنجالی دونالد ترامپ، نگرانی درباره مهاجرت خارجی ها، نقش برجسته تری در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیدا کرده است.

انتظار می رود در سال ۲۰۱۶ دودستگی بی سابقه ای بین جمهوریخواهان بوجود بیاید. پیشتازی ترامپ در نظرسنجی ها برگزیدگان حزب را با معما روبرو کرده است. برای تعیین نامزد حزب جمهوریخواه در کنوانسیون حزب برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶، در ماه ژوئیه آینده، رقابت بین فردی غیرمتعارف و افراد شناخته شده حزبی خواهد بود. فرآیند رأی گیری های پی در پی با برگزاری انجمنهای حزبی در روز اول فوریه در ایالت آیووا آغاز خواهد شد.

مبارزات انتخاباتی دموکراتها در قیاس با جمهوریخواهان، کسالت آور به نظرمی رسد. تنها سه نفر برای نامزد شدن از سوی حزب رقابت می کنند و هیلاری کلینتون از همه جلوتر است. در این مبارزات از جنجال و حملات شخصی خبری نیست و فرآیند انتخاب نامزد حزب دموکرات تا آخر ماه ژوئیه و برگزاری کنفرانس حزب ادامه خواهد داشت.

احتمال می رود مبارزات انتخاباتی برای تعیین ساکن بعدی کاخ سفید در ۸ نوامبر یکی از جالب ترین مبارزات انتخاباتی سال های اخیر باشد.

تقویم رویدادهای ورزشی در سال آینده

درتابستان ۲۰۱۶ خبرهای مربوط به رویدادی ورزشی در صدر خبرها قرار خواهد گرفت: جام فوتبال اروپا در ماه ژوئن آغاز خواهد شد. در فضای نگرانی های پس از حملات تروریستی، باز هم فرانسه میزبان مسابقات اتحادیه فوتبال اروپا خواهد بود. تعداد تیمهای شرکت کننده در این مسابقات به بیست و چهار افزایش داده شده است و انتظار می رود ملاحظات امنیتی هم در حد بی سابقه ای باشد. اما پیش از آن با انجام انتخابات فیفا در ۲۶ فوریه دوران جدیدی در فوتبال دنیا آغاز خواهد شد. آخرین فصل دوران آلوده به اتهامات مالی ریاست سپ بلاتر بسته خواهد شد.

قهرمان اروپا در ۱۰ ژوئیه معلوم خواهد شد اما طرفداران ورزش نباید چندان در انتظار رخداد بزرگ ورزشی دیگری بمانند چون سه هفته بعد المپیک تابستانی در ریو دو ژانیرو آغاز می شود. سازمان دهندگان المپیک امیدوارند شرکت ورزشکاران در بازیها بدون استفاده از مواد نیروزا، خاطره رسوایی های سال گذشته را محو کند.

سال ۲۰۱۶ در فضا

رخدادهای دوازده ماه آینده تنها به سطح سیاره ما محدود نمی شود. در تقویم اکتشافات سال آینده اولین پرواز فضانوردان هند به فضا به چشم می خورد، و در تابستان، جونو، فضاپیمای ناسا به مشتری خواهد رسید. مدارگرد اگزومارس، پروژه مشترک آژانس فضایی اروپا و روسیه، هم در ماه مارس به فضا پرتاب خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رونمایی از فناوری‌های جدید برای شناسایی تمدن‌های بیگانه؛ آغاز عصر تازه شکار موجودات هوشمند

کشیش فراموش شده‌ای که ۲۵۰ سال پیش وجود سیاه‌چاله‌ها را پیش‌بینی کرد

آروکات؛ کشف «دنیایی از قند» در انتهای منظومه شمسی