Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

احتمال وضع تحریم های جدید علیه برنامه موشکی ایران

احتمال وضع تحریم های جدید علیه برنامه موشکی ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در روزهای گذشته روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال اعلام کرد که تحریم‌هایی علیه حدود ١٢ شرکت و اشخاص حقیقی در ایران، هنک‌ کنگ و امارات متحده عربی که مظنون به ایفای نقش در توسعه موشک‌های بالستیک ایران هستند وضع خواهد شد.

وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی گفته‌ بود که وزارت خزانه‌داری طبق توافق هسته‌ای ایران و ١+٥ در ماه ژوئیه می‌تواند افراد و سازمان‌های مظنون به دست داشتن در توسعه صنایع موشکی ایران را در لیست سیاه قرار دهد.

در همین حال وزارت خارجه آمریکا در واکنش به گزارش‌ها درباره احتمال تحریم‌های جدید علیه ایران به دلیل آزمایشات موشکی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: همانگونه که قبلا گفته‌ایم مدتی است برخی گزینه‌ها در ارتباط با برنامه موشکی ایران بر اساس نگرانی‌های مستمر ناشی از این فعالیت‌ها و از جمله آزمایش موشکی ١٠ اکتبر مد نظر بوده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: همزمان در حال بررسی برخی جنبه‌های تکنیکی برای تعیین مصادیق اضافی در کنار برخی اقدامات دیپلماتیک منطبق با منافع امنیت ملی مان هستیم. ما همچنان کنگره را در مورد مسائل مرتبط با تحریم ایران مطلع خواهیم کرد و در حالی که مشغول کار بر روی حل مسائل باقی مانده هستیم به این کار ادامه خواهیم داد.

جمهوری اسلامی نیز به گزارش‌ها درباره احتمال تحریم‌های جدید علیه ایران به دلیل آزمایشات موشکی واکنش نشان داد و گفت برنامه موشکی ما ارتباطی با توافق برجام ندارد.

حسین جابر انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این رابطه گفت: موضوع موشکی ایران ارتباطی با توافق برجام ندارد و جمهوری اسلامی به هر اقدام آمریکا علیه برنامه‌های دفاعی‌اش با تقویت توان دفاعی خود پاسخ خواهد داد.

انصاری در واکنش به اخبار منتشره در خصوص احتمال اضافه‌شدن افراد و شرکت‌های جدید به تحریم‌های قبلی آمریکا به دلیل ارتباط با برنامه موشکی ایران گفت: چنین اقداماتی یک جانبه، خودسرانه و غیرقانونی است و جمهوری اسلامی ایران به دولت آمریکا تذکر داده است.

وی افزود: همانگونه که آنها خود نیز پیش از این اعلام کرده‌اند، موضوع موشکی ایران ارتباطی با توافق برجام ندارد و هیچ اقدامی قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را از حقوق مشروع و قانونی اش برای تقویت بنیه دفاعی و امنیت ملی خود محروم کند.

واکنش ها در مورد توسعه صنایع موشکی ایران پس از آن منتشر می‌شود که ایران از آزمایش موشک تازه‌ای به نام «عماد» خبر داد. از زمان توافق اتمی میان تهران و شش قدرت جهانی، برخی تنش‌های تازه در روابط ایران و آمریکا به وجود آمده، که آزمایش موشکی عماد یکی از آنها است.

مقام‌های آمریکایی روز سه شنبه هشتم دیماه از موشک‌پرانی نیروی دریایی سپاه پاسداران در نزدیکی ناو هواپیمابر آمریکایی هری ترومن در خلیج فارس خبر داده و آن را بسیار تحریک‌آمیز توصیف کردند.

اما روز پنجشنبه مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران ایران گزارش‌ها از موشک‌ پرانی آزمایشی در نزدیکی ناو هواپیمابر آمریکایی در خلیج فارس را دروغ و عملیات روانی خواند و گفت سپاه پاسداران در زمان مورد ادعای آمریکایی‌ها هیچ رزمایشی در این منطقه نداشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟

ارتش ایران از طراحی «بومی» و تولید «انبوه» دستاوردهای جدید نظامی خبر داد

ایران بدنبال محکومیت تروئیکای اروپایی: سیمرغ همزمان سه ماهواره را وارد مدار کرد