گرمایش کم سابقه قطب شمال

گرمایش کم سابقه قطب شمال
نگارش از Euronews

بالا رفتن بی سابقه دما در ماه جاری میلادی کوه های یخی قطب شمال را نیز گرفتار خود کرده است. به گزارش ناسا دمای این ناحیه تا °۲- سانتیگراد افزایش یافته است.

گرمای بی سابقه ماه دسامبر قطب شمال را نیز بی نصیب نگذاشته است. به گزارش ناسا (سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا)، دمای هوا در قطب شمال به °۲- سانتیگراد رسیده است. در اين نقطه میانگین دمای ماه دسامبر نزدیک به °۳۰- سانتیگراد است. این پدیده در پی حرکت جریان هوای گرم به سمت شمال کره زمین بر اثر پایین آمدن فشار رخ داده است.

یِسپر تایلگارد، هواشناس و کارشناس آب و هوای دانمارک، در توضیح صعود دمای قطب شمال می گوید: «جریان هوای گرم تا شمال بالا می رود، آنجا دیگر راهی ندارد مگر رفتن به سوی جزایر اسوالبارد، بعد از شمال گرینلند دور می زند و به قطب شمال می رسد.»

محققان انستیتوی نیلز بور، پس از نمونه برداری از هسته یخ هایی که در طول سالیان تشکیل شده اند (مغزه یخی)، نمونه ها را به سردخانه هایی در کپنهاگ منتقل می کنند تا در آنجا بر رویشان آزمایش کنند.

دورته دِل – یِنسِن، هواشناس و کارشناس آب و هوا از انستیتوی نیلز بور، درمورد آثار بلند مدت هوای گرم بر قطب شمال می گوید: «وقتی سطح یخ گرم شود و آب تولید شود و آن آب دوباره یخ ببندد، آنگاه کل سطح گرم خواهد شد. این در طول زمستان به رغم سرد شدن دوباره هوا از قطور شدن لایه یخ جلوگیری می کند. به این ترتیب یخ حتی حرارت بیشتری می بیند و سال بعدی از حجمش کاسته می شود.»

بالا رفتن دمای کره زمین، نابسامانی فصول و آب شدن کوه های یخی قطب های شمال و جنوب و در نتیجه آن بالا آمدن سطح اقیانوس ها و دریاها را در پی دارد.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

گرمایش و تغییرات آب و هوایی