آغاز رای گیری برای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در جمهوری آفریقای مرکزی

آغاز رای گیری برای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در جمهوری آفریقای مرکزی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

واجدان شرایط در جمهوری آفریقای مرکزی روز چهارشنبه با امید پایان بخشیدن به خشونت و درگیری های داخلی در این کشور، برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و

آگهی

واجدان شرایط در جمهوری آفریقای مرکزی روز چهارشنبه با امید پایان بخشیدن به خشونت و درگیری های داخلی در این کشور، برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی به پای صندوق های رای رفتند.

در این انتخابات ۳۰ نامزد برای کسب سمت ریاست جمهوری با یکدیگر رقابت می کنند و نظر سنجی ها نشان می دهد که از این میان یکی از سه کاندیدای اصلی، پیروز نهایی خواهد بود.

جورج دولوگله، نخست وزیر سابق و مارتن زیگله نیز که پیشتر نخست وزیر بوده و از مخالفان دولت کنونی جمهوری آفریقای مرکزی است دو رقیب اصلی در این انتخابات به شمار می روند. زیگله پس از دولوگله به قدرت رسید.

کریم موکاسا نیز از دیگر کاندیداهای برجسته در انتخابات ریاست جمهوری در این کشور است. او پیشتر سمت وزیر خارجه را در اختیار داشته است.

تمام نامزدهای انتخاباتی برای متحد کردن دوباره این کشور متشنج از اختلافات قومی وعده داده اند.

خشونت ها در جمهوری آفریقای مرکزی در پی عزل فرانسوا بوزیزه، رئیس جمهوری آفریقای مرکزی در مارس ۲۰۱۳ میلادی به دست ائتلاف عمدتا مسلمان «سلکا» روی داد. پس از او میشل جوتودیا، به عنوان اولین رئیس جمهوری مسلمان در این کشور که اکثریت ساکنان آن مسیحی هستند به قدرت رسید.

جوتودیا پس از منحل کردن سلکاها در ژانویه ۲۰۱۴ میلادی برکنار شد اما حملات علیه مسیحیان اقدامات تلافی جویانه شبه نظامیان «آنتی بالاکا» علیه اقلیت مسلمان را درپی داشت.

با وجود استقرار هزاران نیروی حافظ صلح سازمان ملل متحد و نظامیان فرانسوی در این کشور، همچنان بخش های زیادی از جمهوری آفریقای مرکزی در کنترل شبه نظامیان و گروه های غیردولتی است.

در انتخابات پارلمانی جمهوری آفریقای مرکزی نیز حدود هزار و ۸۰۰ کاندیدا برای ورود به مجلس ملی که ۱۰۵ کرسی دارد، با یکدیگر رقابت می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حذف سهمیه اقلیت‌ها در انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق؛ ترکمان‌ها با فهرست مشترک شرکت می‌کنند

قالیباف و یارانش بازنده‌های اصلی در نتایج اولیه انتخابات مجلس؛ انتخابات تهران به دور دوم می‌رسد؟

انتخابات پاکستان؛ پیشتازی نامزدهای نزدیک به خان و واکنش تند دولت به انتقادهای خارجی