Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیام صوتی جدید ابوبکر البغدادی، رجزخوانی یا احساس ضعف؟

پیام صوتی جدید ابوبکر البغدادی، رجزخوانی یا احساس ضعف؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بیش از یک ماه از آزاد شدن شهر سنجار عراق از دست نیروهای داعش می گذرد. پیشمرگه های کردستان عراق توانستند در ماه نوامبر بخش های مرکزی شهر مهم و

آگهی

بیش از یک ماه از آزاد شدن شهر سنجار عراق از دست نیروهای داعش می گذرد. پیشمرگه های کردستان عراق توانستند در ماه نوامبر بخش های مرکزی شهر مهم و استراتژیک سنجار در شمال عراق را از گروه داعش پس بگیرند. داعش اخیرا تعداد زیادی از شهرها و مناطق تحت تصرف خود را از دست داده است.

از سوی دیگر ابوبکر البغدادی در پیامی صوتی منسوب به وی که روز ۲۶ دسامبر منتشر شد، پس از ۷ ماه سکوت را شکست. در این پیام وی می گوید حملات روسیه و ائتلاف به رهبری آمریکا این گروه را تضعیف نکرده است. وی افزود: «دولت اسلامی در وضعیت خوبی است و هر چه جنگ علیه آن شدیدتر شود، متحدتر و قوی تر از پیش خواهد بود.»

همزمان نیروهای دولتی عراق هم کنترل کامل رمادی، مرکز استان انبار را در دست گرفته و موفق شده اند نیروهای داعش را وادار به عقب نشینی از این شهر کنند. بازپس گیری سد تشرین بر رود فرات، در چند کیلومتری رقه، هم باعث شده نیروهای ائتلاف به شهر رقه، مرکز گروه موسوم به دولت اسلامی نزدیک شوند.

به این ترتیب به نظر می رسد اوضاع داعش با آنچه ابوبکر البغدادی ادعا می کند، فاصله دارد.

هشام هاشمی ، یک تحلیلگر گروههای مسلح اسلامی می گوید: «شکستهای اخیر گروه موسوم به دولت اسلامی، البغدادی را بر آن داشته تا با انتشار این پیام صوتی روحیه جنگجوهای داعش را تقویت کند و از آنها بخواهد صبور باشند.»

تصور افول داعش در حال حاضر ساده انگارانه است. این گروه اکنون مناطق وسیعی را در سوریه و عراق تحت تصرف خود دارد و هم افراد زیادی در حال پیوستن به صفوف داعش هستند. تبلیغ و تهدید همیشه بهترین سلاح هستند. البغدادی در بخش دیگری از این پیام گفت: «روسیه، اسرائیل، اروپا آماده باشید.»

وی همچنین با نامیدن شیعیان با عنوان “رافضی” آنها را هم تهدید کرده است.

هشام هاشمی می گوید که در پیام بغدادی چیز جدیدی نیست. فقط برای اولین است که وی اسراییل را تهدید کرده است

رجز خوانی و انتقام جویی آیا ناشی از حس ضعف است؟ درست است که بمبارانهای ائتلاف ضد داعش بسیاری از اراضی این گروه را از تصرف آن خارج کرده اما با جذب نیروهای ستیزه جوی جدید، همچنان روی حمایت وفادارانش حساب می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیام صوتی ابوبکر بغدادی: داعش تضعیف نشده است

«پیوند پنهانی جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان عراق: پای قاچاق میلیون‌ها دلار نفت در میان است»

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد