پیام صوتی جدید ابوبکر البغدادی، رجزخوانی یا احساس ضعف؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پیام صوتی جدید ابوبکر البغدادی، رجزخوانی یا احساس ضعف؟

بیش از یک ماه از آزاد شدن شهر سنجار عراق از دست نیروهای داعش می گذرد. پیشمرگه های کردستان عراق توانستند در ماه نوامبر بخش های مرکزی شهر مهم و استراتژیک سنجار در شمال عراق را از گروه داعش پس بگیرند. داعش اخیرا تعداد زیادی از شهرها و مناطق تحت تصرف خود را از دست داده است.

از سوی دیگر ابوبکر البغدادی در پیامی صوتی منسوب به وی که روز ۲۶ دسامبر منتشر شد، پس از ۷ ماه سکوت را شکست. در این پیام وی می گوید حملات روسیه و ائتلاف به رهبری آمریکا این گروه را تضعیف نکرده است. وی افزود: «دولت اسلامی در وضعیت خوبی است و هر چه جنگ علیه آن شدیدتر شود، متحدتر و قوی تر از پیش خواهد بود.»

همزمان نیروهای دولتی عراق هم کنترل کامل رمادی، مرکز استان انبار را در دست گرفته و موفق شده اند نیروهای داعش را وادار به عقب نشینی از این شهر کنند. بازپس گیری سد تشرین بر رود فرات، در چند کیلومتری رقه، هم باعث شده نیروهای ائتلاف به شهر رقه، مرکز گروه موسوم به دولت اسلامی نزدیک شوند.

به این ترتیب به نظر می رسد اوضاع داعش با آنچه ابوبکر البغدادی ادعا می کند، فاصله دارد.

هشام هاشمی ، یک تحلیلگر گروههای مسلح اسلامی می گوید: «شکستهای اخیر گروه موسوم به دولت اسلامی، البغدادی را بر آن داشته تا با انتشار این پیام صوتی روحیه جنگجوهای داعش را تقویت کند و از آنها بخواهد صبور باشند.»

تصور افول داعش در حال حاضر ساده انگارانه است. این گروه اکنون مناطق وسیعی را در سوریه و عراق تحت تصرف خود دارد و هم افراد زیادی در حال پیوستن به صفوف داعش هستند. تبلیغ و تهدید همیشه بهترین سلاح هستند. البغدادی در بخش دیگری از این پیام گفت: «روسیه، اسرائیل، اروپا آماده باشید.»

وی همچنین با نامیدن شیعیان با عنوان “رافضی” آنها را هم تهدید کرده است.

هشام هاشمی می گوید که در پیام بغدادی چیز جدیدی نیست. فقط برای اولین است که وی اسراییل را تهدید کرده است

رجز خوانی و انتقام جویی آیا ناشی از حس ضعف است؟ درست است که بمبارانهای ائتلاف ضد داعش بسیاری از اراضی این گروه را از تصرف آن خارج کرده اما با جذب نیروهای ستیزه جوی جدید، همچنان روی حمایت وفادارانش حساب می کند.