دستگیری های گسترده در پیوند با یک پرونده فساد دولتی در صربستان

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
دستگیری های گسترده در پیوند با یک پرونده فساد دولتی در صربستان

ده ها تن از مسئولان پیشین صربستان دستگیر شدند. پلیس صربستان در واپسین ساعات شنبه شب و نخستین ساعات بامداد یکشنبه ۷۹ نفر از جمله وزیر پیشین بازرگانی ، مدیر پیشین سازمان مبارزه با فساد، یک شهردار و یکی از تجار بنام کشور را در پیوند با یک پرونده فساد ۱۰۰ میلیون یورویی بازداشت کرد.

نبویسا استفانوویچ، وزیر کشور صربستان گفت: «اتهامات جنایی بر ضد افراد دستگیر شده مطرح است زیرا موارد مشکوکی در زمینه پولشویی، اختلاس، جعل اسناد، صدور گواهی های تقلبی، سوء استفاده از مقام، رشوه و تقلب در مناقصه از سال ۲۰۰۴ تا کنون دیده می شود.»

بیشتر متهمان از اعضا اپوزیسیون سیاسی در این کشور، یعنی حزب دموکراتیک هستند. نام «اسلوبودان میلوساولیه ویچ»، وزیر پیشین کشاورزی و عضو ارشد حزب اپوزیسیون به همراه چندین تن از کارکنان وزارتخانه اش، مدیران چند شرکت معروف دولتی و نیز چند شهردار در میان متهمان این پرونده به چشم می خورد. رهبران اپوزیسیون صربستان از این حرکت دولت به شدت انتقاد کرده اند.

صربستان یکی از کشورهای اروپایی است که با بیشترین میزان فساد مالی و اداری روبروست و برای پیشبرد گفتگوهای خود با اتحادیه اروپا نیاز به مبارزه با فساد داخلی دارد.

در ماه ژوئن نیز ده ها مأمور پلیس و گمرک صربستان در پیوند با یک پرونده فساد دستگیر شدند.