اعلام آمادگی حزب «شهروندان» برای توافق حداقلی با دو حزب سنتی اسپانیا

اعلام آمادگی حزب «شهروندان» برای توافق حداقلی با دو حزب سنتی اسپانیا
نگارش از Euronews

پس از انتخابات سراسری اسپانیا در روز بیستم دسامبر هیچ حزبی نتوانست اکثریت آراء را از آن خود کند. روز چهارشنبه حزب «شهروندان» اعلام کرد آماده است با

پس از انتخابات سراسری اسپانیا در روز بیستم دسامبر هیچ حزبی نتوانست اکثریت آراء را از آن خود کند. روز چهارشنبه حزب «شهروندان» اعلام کرد آماده است با حزب «مردم» و حزب «سوسیالیست» به توافق حداقلی برسد.

آلبرت ریورا رهبر حزب «شهروندان» گفت: « به گمان ما زمان یک توافق در اسپانیا فرا رسیده است. فارغ از اینکه چه دولتی بر سر کار خواهد آمد، اکثریت پارلمانی چه خواهد بود یا چه اتفاقی در سالهای آتی خواهد افتاد، ما قصد توافقی میان حزب سوسیالیست، یک حزب لیبرال دموکراتیک و حزب محافظه کار داریم. اینگونه ساختار وسیع سیاسی که نماینده اکثریت مردم اسپانیاست می تواند ضامن به خطر نیافتادن اتحاد اسپانیایی ها باشد.»

همچنین روز چهارشنبه پدرو سانچز رهبر سوسیالیستهای اسپانیا با ماریا راخوی دیدار کرد. دیدار رهبران دو حزب سنتی اسپانیا در حالی صورت گرفت که پیش تر چند تن از مقامهای ارشد حزب سوسیالیست اعلام کرده بودند این حزب باید جایگاه اپوزیسیون خود را در قبال حزب «مردم» حفظ کند.

آقای سانچز گفت: «برگزاری دوباره انتخابات گزینه آخر است. حزب سوسیالیست تمامی گزینه های موجود برای تشکیل دولت تازه که ضامن گفتگو و ثبات اسپانیاست را بررسی خواهد کرد.»

پابلو ایگلسیاس، رهبر پودموس به عنوان سومین حزبی که بیشترین رای را به دست آورده، تصمیم به مذاکره با حزب حاکم مردم ندارد. یکی از خواسته های این حزب برگزاری همه پرسی در کاتالونیا و اصلاح قانون اساسی است.

مطالب مرتبط