Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

باستان شناسان می گویند مایا خواهر توت عنخ آمون بوده است

باستان شناسان می گویند مایا خواهر توت عنخ آمون بوده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آرامگاه مایا که گفته می شود دایۀ توت عنخ آمون بوده است، روز یکشنبه و برای نخستین بار از زمان کشف آن به روی خبرنگاران و محققان گشوده شد. همزمان با

آگهی

آرامگاه مایا که گفته می شود دایۀ توت عنخ آمون بوده است، روز یکشنبه و برای نخستین بار از زمان کشف آن به روی خبرنگاران و محققان گشوده شد. همزمان با امکان بازدید از این آرامگاه که در ۴۰ کیلومتری جنوب قاهره قرار دارد، باستان شناسان کاشف این آرامگاه از احتمال رابطۀ خواهر و برادری میان مشهورترین فرعون مصر و مایا سخن می گویند. توت عنخ آمون یازدهمین فرعون مصر از سلسلۀ هجدهم بوده است.

محمود دماتی، وزیر میراث باستانی مصر می گوید: «در زمان کشف این آرامگاه، نظر اولیه این بود که محلی برای دفن گربه های فرعون بوده است اما با کمک متخصصان فرانسوی مقبره هایی را کشف کردیم که شامل تعدادی از خواص می شود که در دودمان هجدهم و نوزدهم فراعنۀ مصر زندگی می کرده اند.»

این آرامگاه توسط الن زیوی، باستان شناس فرانسوی در سال ۱۹۹۶ کشف شده است. وی می گوید بر اساس دیوار نوشته های این آرامگاه به این نتیجه رسیده است که مایا خواهر توت عنخ آمون بوده که به نام مریتاتن در این دیوار نوشته ها معرفی شده است.

این باستان شناس به خبرنگار یورونیوز می گوید: « این بررسی ها سالهای زیادی وقت برد. نام مایا را از قبل می دانستیم اما با اینحال این کشف مهمی محسوب می شود. اطلاعات مهم دیگری نیز به دست آمده است اما به دلیل نام توت عنخ آمون که برای مردم از جذبه خاصی برخوردار است، این کشف بسیار مهمتر است و در زندگی ما [باستان شناسان و گردشگران] جای مهمی را خواهد گرفت.»

درهای این آرامگاه از ماه ژانویه بروی گردشگران باز می شود.

خبرنگار یورونیوز از منطقۀ سقاره می گوید: «کشفیات باستانی در اینجا از صدها سال پیش وجود دارد و هر کشف جدید ضمن فاش کردن بخشی از گنجینۀ تاریخی و اسرار این منطقه، باستان شناسان را نیز شگفت زده می کند.»

کشف آرامگاه توت عنخ آمون در درۀ پادشاهان و بویژه نقابی ساخته شده از طلا که به روی تابوت وی قرار داشت، از مهمترین کشفیات مربوط به مصر باستان به شمار می آید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان تقویم قوم مایا را رمزگشایی کردند

رودخانه گمشده‌‌ای که می‌تواند چگونگی ساخت اهرام را توضیح دهد

کشف دالان‌های مخفی در هرم باستانی مصر معمای ۲۰۰ ساله را حل کرد