اختلاف نظر کری و لاوروف درباره جایگاه بشار اسد در آینده سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اختلاف نظر کری و لاوروف درباره جایگاه بشار اسد در آینده سوریه

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در نمایشی نادر حاکی از توافق تمام اعضای این شورا، قطعنامه صلح سوریه را تصویب کرد. با این حال در این قطعنامه اشاره ای به آینده بشار اسد در روند صلح نشده است، موضوعی که همچنان مورد اختلاف آمریکا و روسیه است.

این قطعنامه حاوی گزینه هایی برای نظارت بر آتش بس ظرف یک ماه آینده و حمایت از جدول زمانبندی برای از سرگیری مذاکرات وین میان دولت سوریه و مخالفان است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا بعد از تصویب این قطعنامه گفت: «رئیس جمهوری اسد اعتبارش را برای متحد کردن کشور و اعتبار اخلاقی لازم برای ادامه حکومتش در آینده را از دست داده است.»

بر اساس این قطعنامه مذاکرات میان مخالفان و دولت سوریه باید در اوایل ژانویه آغاز شود. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در ارتباط با آینده بشار اسد گفت: «تنها مردم سوریه هستند که می توانند آینده شان را تعیین کنند. این پاسخ روشنی است به تلاش ها برای تحمیل راه حلی از خارج برای مسائل سوریه از جمله در مورد رئیس جمهوری شان.»

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و همسرش اسما در میان اختلاف نظرها درباره نقش او در آینده سوریه، روز جمعه با اعضای یک گروه کر(هم سرایان) در جریان تمرین برای کنسرت کریسمس در کلیسای دمشق دیدار کرد. این کلیسا در دو کیلومتری جوبر که در دست شورشیان است واقع شده است.