Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سایه سنگین داعش بر رویدادهای سال ۲۰۱۵ میلادی

سایه سنگین داعش بر رویدادهای سال ۲۰۱۵ میلادی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تهاجم و کشتار توسط نیروهای داعش در تمام طول سال ۲۰۱۵ میلادی ادامه داشت. در عراق و سوریه، تصرف سرزمینهای بیشتر توسط اسلامگرایان تندرو باعث شد جمعیت

آگهی

تهاجم و کشتار توسط نیروهای داعش در تمام طول سال ۲۰۱۵ میلادی ادامه داشت. در عراق و سوریه، تصرف سرزمینهای بیشتر توسط اسلامگرایان تندرو باعث شد جمعیت بیشتری از این کشورها فراری شده و راهی سرزمینهای جدید شوند. هرج و مرج حاصل از فعالیت این گروه به خارج از مرزها نیز کشیده شد.

پاریس؛ حمله به نشریه شارلی ابدو

سال ۲۰۱۵ میلادی با یک شوک بزرگ آغاز شد. در ماه ژانویه حمله اسلامگرایان تندرو به دفتر نشریه «شارلی ابدو» در پاریس جهان را تکان داد. در تاریخ هفتم ژانویه، در ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه دو مهاجم مسلح وارد ساختمان دفتر نشریه محلی «شارلی ابدو» شدند و در سالن کوچک نویسندگان، با خونسردی گروهی را که با آثارشان شادی می آفریدند، به گلوله بستند. یازده نفر در این حمله کشته شدند.

دو روز بعد، فروشگاه کشر در منطقه ۲۰ پاریس هدف حمله تروریستها قرار گرفت. در این حادثه که با گروگانگیری نیز همراه بود، چهار نفر کشته شدند. فرانسه در شوک فرو رفته بود.

در یازدهم ژانویه خیابانهای پاریس و دیگر شهرهای فرانسه مملو از شهروندانی بود که با پلاکاردهایی که روی آن نوشته شده بود «من شارلی هستم» راهپیمایی آرامی را برگزار می کردند. شعار «من شارلی هستم» به یک شعار جهانی تبدیل شد.

بازماندگان حادثه تروریستی نشریه شارلی ابدو، پس از این حادثه بار دیگر چاپ و نشر شماره های جدید را آغاز کردند. یکی از کاریکاتوریستهای این نشریه می گوید: «من نوشتم که همه بخشیده شدند و سپس شروع به گریه کردم. ما بالاخره اولین شماره را پس از حملات منتشر کردیم.»

سوریه؛ مقاومت در شهر کوبانی

در شهر کوبانی در شمال سوریه، پیشمرگان به مقاومت در مقابل نیروهای داعش ادامه می دهند. این شهر صحنه درگیری های خونین برای ماههای طولانی بود. در ماه ژانویه با حمایت جنگنده های نیروهای ائتلاف بین المللی، مبارزان کرد توانستند اسلامگرایان افراطی را به خارج از شهر برانند.

داعش در حال حاضر نامی است یادآور ترور. این سازمان حمله به غرب، آدم ربایی و کشتار وحشیانه مردم را محور برنامه هایش قرار داده و برای تاثیر بخشی بیشتر فعالیتهای تبلیغاتی اش، به تهیه فیلم از صحنه های وحشیانه کشتار مردم می پردازد.

تونس؛ حمله به پارلمان و موزه بارد

ماههای ابتدایی سال ۲۰۱۵ میلادی مملو از اخباری بود درباره حملات در لیبی و دانمارک، حملات یمن که در آن دو مسجد هدف قرار گرفت و تلفات سنگینی به بار آورد و درنهایت حمله تروریستی در تونس.

در ۱۸ مارس در ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه، دو مهاجم مسلح به کلاشینکف، نارنجک و همچنین کمربند انفجاری تلاش کردند که وارد پارلمان تونس شوند. با دفع حمله آنها به پارلمان، مهاجمان به سمت موزه باردوی تونس در مرکز شهر رفته و به سوی گردشگران آتش گشودند. حادثه حمله به موزه باردو و گروگانگیری در نهایت ۲۴ کشته بر جای گذاشت که ۲۱ نفر از آنها گردشگر خارجی بودند.

داعش نابودی پالمیرا را آغاز می کند

در دویست کیلومتری شهر دمشق، گنجی باستانی به دست اسلامگرایان افراطی افتاد. پالمیرا که از سوی یونسکو به عنوان میراثی جهانی به ثبت رسیده است به محل اعدام زندانیان داعش تبدیل و سپس انهدام تدریجی آن آغاز شد. معابد قدیمی، مقبره ها، برج هایی با بیش از صد سال قدمت و طاق های باستانی به پودر تبدیل می شوند.

تونس؛ حمله به گردشگران در بندر سوسه

در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۵ میلادی، بهاری خونین آغاز می شود. حملات متعدد در لیبی، مصر، یمن، عربستان سعودی، ترکیه، افغانستان و سپس دوباره، در تونس. یک بار دیگر، خارجی ها اولین هدف تروریستها هستند.

در ۲۶ ژوئن، در شهر بندری سوسه تونس گردشگران در ساحل یک هتل در حال استراحت بودند. زیر یکی از سایبانها سلاحی پنهان بود؛ کلاشینکفی که برای هدف قرار دادن گردشگران استفاده شد. پس از آن حمله ای دیگر با نارنجک در استخر روی داد. این حملات ۳۸ کشته بر جای گذاشت.

داعش در صدد نفوذ دوباره به کوبانی

آگهی

شهر کوبانی سوریه که ماهها در جنگ با اسلامگرایان افراطی بود، به نماد مبارزه با داعش تبدیل شد. اما حتی پس از عقب راندن اسلامگرایان افراطی از این شهر، حملات سنگین نیروهای داعش ادامه داشت. در ۲۵ ژوئن سال ۲۰۱۵ میلادی یک ستیزه جوی داعش موفق به نفوذ به داخل شهر و قتل عام ۲۵۰ غیرنظامی شد.

هجوم پناهجویان به اروپا

قتل عام بیشتر مردم در عراق و سوریه، پناهجویان بیشتری را روانه اروپا کرد و هجوم پناهجویان، بر بحران مهاجرت در اروپا دامن زد. حتی کاربرد واژگان نیز تغییر کرد. استفاده بیشتر از عنوان پناهجو به جای مهاجر و تبدیل شدن اروپا از سرزمین پناه دهنده به دژی در مقابل مهاجران از جمله این موارد بود. مهاجران از طریق دریا خود را به سواحل یونان و جاده های بالکان می رساندند. وضعیت به سرعت رو به وخامت گذاشت و کشورهای اروپایی سعی کردند با نصب سیم خاردار و ساخت دیوار با ورود مهاجران مقابله کنند.

لازم بود تصویری به رهبران نشان داده شود تا آنها برای پیدا کردن راه حلی سیاسی و تامین تدارکات لازم مصمم تر شوند. این تصویر، تصویر بدن بی جانی در ساحل ترکیه بود. تصویر آیلان، کودک سه ساله کرد، اهل کوبانی که با پدر و مادرش از کوبانی راهی سرزمینهای امن شده بود اما در ۲ سپتامبر در دریا غرق شد. این تصویر در سراسر جهان منتشر و بحث درباره پذیرش پناهندگان دوباره از سر گرفته شد. این بار موضوع سهمیه بندی برای کشورها مطرح شد.

اما مشکل این بود که صدای واحدی در اروپا شنیده نمی شد. مجارستان به مخالفت با سیاستهای اروپا پرداخت و ساخت دیواری برای مقابله با ورود مهاجران را آغاز کرد. لحظاتی که این کشور مرزهایش را به روی مهاجران می بست، تاریکترین لحظات زندگی بسیاری از آنان محسوب می شد. پس از آن در منطقه ترانزیت «روزکه» هرج و مرج و ناامیدی حاکم شد.

آگهی

حملات آنکارا و سقوط هواپیمای روسیه

در تابستان سال ۲۰۱۵ میلادی دو رویداد مهم دیگر افکار عمومی را در شوک فرو برد. این دو حادثه حملات مرگبار در آنکارا و سقوط هواپیمای روسیه در مصر بودند.

در ۱۰ اکتبر در نزدیکی ایستگاه قطار آنکارا، طرفداران صلح در اعتراض به از سرگیری درگیری ها میان دولت و گروه پ کا کا تجمعی برگزار کردند. در ساعت ۱۰ اولین بمب و چند ثانیه بعد دومین بمب منفجر شد. حادثه ای خونبار که ۱۰۲ کشته و ۵۰۰ زخمی بر جای گذاشت و مرگبارترین حمله تروریستی در ترکیه محسوب می شد.

چند روز بعد از وقوع این حادثه نیز، هواپیمایی بر بالای شبه جزیره سینا با ۲۱۷ مسافر و ۷ خدمه منهدم شد. تقریبا تمام مسافران هواپیما روس بودند. این هواپیما شرم الشیخ را به مقصد سن پترزبورگ ترک کرده بود. در همان روز نیروهای داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفتند.

آغاز حملات جنگنده های روس در سوریه

آگهی

در اوایل ماه اکتبر، ولادیمیر پوتین اعلام کرد به درخواست رسمی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه جنگنده های روس را برای مقابله با “تروریست ها” به سوریه می فرستد. این عملیات بدون هماهنگی با نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا اجرا شد. جنگنده های روسیه بمباران مواضع شورشی ها را آغاز کردند. در پایان ماه نوامبر، بیش از ۱۵۰۰ نفر از جمله بیش از ۴۰۰ غیرنظامی کشته شده بودند.

غیرنظامیان در وسط جنگ چند جانبه ای در سوریه گرفتار شده اند و برای زنده ماندن بیش از گذشته عازم سرزمینهای امن اروپا می شوند. هجوم مهاجران در پایان سال ۲۰۱۵ میلادی به مرزهای اروپا بطور قابل توجهی افزایش یافت و همین موضوع اهمیت بازنگری در قوانین مرزی در اروپا را بیش از گذشته نشان داد.

حملات تروریستی در لبنان و فرانسه

تصادفی یا عمدی، سال ۲۰۱۵ میلادی به همان شکلی پایان یافت که آغاز شده بود. در ۱۲ نوامبر حملات خونین بیروت روی داد. این بار حزب الله که در کنار ارتش سوریه علیه نیروهای داعش می جنگد هدف نیروهای داعش قرار گرفت. حملات انتحاری بیروت ۴۳ کشته و ۲۳۹ زخمی برجای گذاشت.

روز بعد نیز حملات خونین پاریس روی داد. در پایان روز جمعه سیزده نوامبر و در حوالی ساعت ۲۱ در زمانی که کافه ها، رستورانها و سالنهای کنسرت پاریس مملو از جمعیت بود، حملات تروریستی آغاز شد که در مجموع ۱۳۰ کشته و ۳۵۰ زخمی بر جای گذاشت. فرانسه بار دیگر در شوک فرو رفت.

آگهی

این سال در حالی به پایان می یابد که فریاد کمک خواهی پناهندگان همچنان به گوش می رسد اما چگونه می توان به این خونریزی ها پایان داد؟ چگونه می توان جنگ سوریه را متوقف کرد و مانع از اقدامات داعش شد؟ در سال ۲۰۱۵ پاسخی برای این پرسشها یافت نشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا: تحریم‌ها کافی است، تروریستی خواندن سپاه پاسداران ضرورت ندارد

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟

روسیه از انجام «عملیات ضد تروریستی» در داغستان خبر داد