Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

دردسر تازه کامرون؛ شکایت از دولت بریتانیا بابت ارسال سلاح به عربستان

دردسر تازه کامرون؛ شکایت از دولت بریتانیا بابت ارسال سلاح به عربستان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حدود ۹ ماه پس از اعلام مداخله نظامی از سوی اعضای شورای همکاری خلیج فارس علیه حوثی ها در یمن، دولت بریتانیا به ارسال سلاح به عربستان سعودی که رهبری

آگهی

حدود ۹ ماه پس از اعلام مداخله نظامی از سوی اعضای شورای همکاری خلیج فارس علیه حوثی ها در یمن، دولت بریتانیا به ارسال سلاح به عربستان سعودی که رهبری این ائتلاف را برعهده دارد متهم شده است.

لی دی که کمپین مخالفت با تجارت سلاح را نمایندگی می کند، روز پنجشنبه اعلام کرد که در این رابطه اقدامی حقوقی را علیه دولت بریتانیا در نظرگرفته است و این امر تنها در صورتی متوقف خواهد شد که تمام مجوزهای تولید و ارسال سلاح به عربستان سعودی از سوی دولت دیوید کامرون لغو اعلام شود.

اگرچه حمله نظامی ائتلاف کشورهای عرب با حمایت شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت گرفته با این حال پنج روز پیش تر، این نهاد مخالف تجارت سلاح در بریتانیا خطاب به وزیر تجارت و نوآوری دولت کامرون از «نقض گسترده قوانین بین المللی» در یمن و نیز فروش سلاح به عربستان سعودی اظهار نگرانی کرده بود. در همین حال در ماه اوت میلادی نیز استفان اوبرینف معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه به شورای امنیت گفته بود که در پی این مداخله نظامی، «درمناطق غیرنظامی نشین یمن، به وضوح قوانین بین المللی نقض شده است».

در حالی که دولت بریتانیا می تواند به دادگاه فراخوانده شود، اعضای هیات دولت کامرون هرگز فروش سلاح به عربستان سعودی را تکذیب نکرده اند. فیلیپ هموند، وزیرخارجه بریتانیا ماه گذشته میلادی تائید کرد که سلاح های تولید شده در این کشور از سوی نیروهای عربستان سعودی استفاده می شود.

مخالفان ارسال سلاح به عربستان سعودی بر این امر تاکید می کنند که از زمان آغاز حملات هوایی به یمن حدود شش هزار تن جان باخته اند. همچنین بر أساس تخمین سازمان ملل متحد، ۶۰ درصد کشته شدگان و مجروحان غیرنظامی بوده اند.

سازمان عفو بین الملل در لندن نیز روز پنجشنبه با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد که «درگیری در یمن، این کشور را به یکی از وخیم ترین بحران های انسانی جهان» کشانده است. در این بیانیه آمده است که مکان های غیرنظامیان از جمله بیمارستان ها، مدارس، بازار ها، انبار مواد غذایی، بنادر و یکی از اردوگاه های آوارگان هدف قرار گرفته شده است.»

از نگاه کنشگران سازمان عفو بین الملل در بریتانیا تمامی طرفین درگیری در یمن مسوول این بحران انسانی هستند و بریتانیا در ارسال سلاح و حمایت از طرفین درگیر تنها نیست. در بیانیه سازمان عفو بین الملل تصریح شده است که برپایه گزارش ها شماری از کشور ها از جمله «فرانسه، آلمان، ایران، ایتالیا، روسیه و ایالات متحده آمریکا با پنهان کاری یا برای ائتلاف عرب سلاح تامین کرده اند یا حوثی ها.»

عربستان سعودی می گوید که شیعیان مسلح موسوم به حوثی ها، کنترل بسیاری از مناطق یمن را به دست گرفته اند و آنان دولت مشروع این کشور نیستند. همچنین غرب و شماری دیگر از کشور ها از جمله کشورهای عرب جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از حوثی ها متهم کرده و می گویند که حکومت ایران به آتش جنگ داخلی یمن دامن زده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد

عربستان سعودی برای اولین بار در مسابقه دختر شایسته جهان شرکت می‌کند