راهنمای انتخابات اسپانیا ۲۰۱۵

راهنمای انتخابات اسپانیا ۲۰۱۵
نگارش از Euronews

بیش از ۳۶ میلیون نفر از مردم اسپانیا واجد شرایط برای رای دادن در انتخابات روز بیستم دسامبر هستند. در این انتخابات تکلیف ۳۵۰ کرسی پارلمان و ۲۰۸ کرسی

بیش از ۳۶ میلیون نفر از مردم اسپانیا واجد شرایط برای رای دادن در انتخابات روز بیستم دسامبر هستند. در این انتخابات تکلیف ۳۵۰ کرسی پارلمان و ۲۰۸ کرسی سنا مشخص می شود. هر دو مجلس قانونگذاری در تعیین نخست وزیر نقش دارند.
مبارزه های انتخاباتی از چهارم دسامبر آغاز شدند تا تاریخ ۱۹ دسامبر ادامه خواهند داشت.

چه احزابی شرکت می کنند؟

حزب مردم
حزب محافظه کار «مردم» به رهبری ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا، در صورت محقق شدن پیش بینی ها، پیروز انتخابات خواهد شد اما تعداد زیادی کرسی کمتر از حداقل مورد نیاز برای کسب اکثریت خواهد داشت.


ماریانو راخوی، نخست وزیر کنونی اسپانیا از طرف حزب مخالف به فساد اقتصادی متهم شده است اما او این اتهامها را رد کرده است.

حزب کارگران سوسیالیست

دومین حزب اصلی حاضر در انتخابات حزب موسوم به کارگران سوسیالیست اسپانیا به رهبری پدرو سانچز است. به نظر می رسد که سوسیال دموکراتهای مخالف دولت نتوانسته اند برنامه جذابی برای اقتصاد بحران زده اسپانیا به رای دهندگان ارائه کنند. چرا که بر اساس نظرسنجیها، این حزب کمتر از صد کرسی پارلمان را تصاحب خواهد کرد.

پدرو سانچز، رهبر این حزب در مناظره تلویزیونی با نخست وزیر بارها تواناییهای او برای حل مشکلات اقتصادی را زیر سوال برد.


حزب سیودادانوس

کمتر از یک هفته مانده به انتخابات، بسیاری از کارشناسان می گویند که حزب سیودادانوس یا شهروندان به رهبری آلبرت ریورا حزب تعیین کننده دولت بعدی خواهد بود. زیرا بر اساس نظرسنجی ها این حزب سومین حزب خواهد شد و در ائتلاف با یکی از دو حزب پیشتاز می تواند در تشکیل دولتی ائتلافی مشارکت کند.


حزب پودموس

حزب چپگرای «پودموس» یا «ما می توانیم» به رهبری پابلو ایگلسیاس، که هیچ کرسی در پارلمان ندارد، احتمالا شگفتی ساز انتخابات پیش رو خواهد بود. سیاستهای ریاضت اقتصادی که منجر به بیکاری و کاهش دستمزد شماری از مردم اسپانیا شده است گروهی را به سمت چپهای تندرو سوق داده است که مخالف تمکین از سیاستهای اقتصادی اتحادیه اروپا هستند. بر اساس نظرسنجیها با در نظر گرفتن احزاب منطقه ای که در ارتباط با این حزب چپگرا هستند، شمار کرسیهای حزب پودموس ممکن است به پنجاه کرسی هم برسد.


مسائل مهم چیست؟

کاهش میزان بیکاری در اسپانیا قطعا فوری ترین اقدام دولت بعدی است. البته این مهمترین وعده انتخاباتی حزب حاکم در انتخابات سال ۲۰۱۱ میلادی هم بود. ناتوانی دولت در محقق کردن این وعده باعث شده است که احتمالا اکثریت را از دست بدهد. میزان بیکاری در اسپانیا در طول چهار سال حاکمیت حزب مردم، فقط دو درصد کاهش پیدا کرده است و همچنان بالای بیست درصد است.

مساله مهم دیگر، موضوع استقلال کاتالونیا است. پارلمان اسپانیا راه هرگونه تغییری در وضعیت کاتالونیا را بسته است.

موضوع دیگری که به نظر می رسد همه احزاب به دنبال آن باشند، بررسی تغییر قانون اساسی است. البته هر حزب دیدگاه خود را درباره این موضوع دارد.

مطالب مرتبط