دیده بان حقوق بشر: سوء استفاده از کودکان به عنوان نیروی نظامی در سودان جنوبی

دیده بان حقوق بشر: سوء استفاده از کودکان به عنوان نیروی نظامی در سودان جنوبی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دیده بان حقوق بشر در گزارشی از سوء استفاده از هزاران کودک در سودان جنوبی در جریان جنگ داخلی این کشور خبر داد. گزارش ۶۵ صفحه ای این سازمان که بر مبنای

دیده بان حقوق بشر در گزارشی از سوء استفاده از هزاران کودک در سودان جنوبی در جریان جنگ داخلی این کشور خبر داد.

آگهی

گزارش ۶۵ صفحه ای این سازمان که بر مبنای گفت و گو با ۱۰۱ کودک نگارش شده، از به کارگرفتن و سوء استفاده از کودکان به عنوان سرباز در درگیری های این کشور حکایت دارد.

در این گزارش نام حدود ۱۵ تن از نظامیان و مقام های رسمی دولتی و گروه های مسلح مخالف دولت آمده که از کودکان به عنوان نیروی نظامی استفاده کرده اند.

این کودکان در این گفت و کوها ابراز کرده اند که ماه ها بدون غذا و دور از خانواده هایشان، شاهد مرگ دوستان خود بوده اند و برخی از آنها نیز مجروح شده اند.

با گذشت دو سال و با وجود درخواست سازمانهای حقوق بشر بین المللی اگرچه حضور نظامیان در مدارس ممنوع شده اما کمپ های آنها همچنان در مقابل مدارس پا برجاست.

مسئول بخش حقوق کودکان در دیده بان حقوق بشر می گوید: «نیروهای ارتش سودان جنوبی با پیروی از یک دستور نظامی، استفاده نیروهای خود از مدارس برای اقدامات نظامی را ممنوع کرده اند. متاسفانه تحقیقات ما نشان می دهد که این دستور کمتر اجرایی شده است.»

به گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) به نظر می رسد حدود ۱۶ هزار کودک در درگیری های سودان جنوبی از سوی نظامیان مورد سوء استفاده نظامی قرار گرفته اند.
بر اساس قوانین بین المللی، استفاده از کودکان کمتر از ۱۵ سال در درگیری ها ازسوی هر گروهی جنایت جنگی به شمار می رود.

جنگ داخلی در سودان حنوبی از ماه دسامبر سال ۲۱۰۳ میلادی و پس از استقلال این کشور آغاز شد. این جنگ طی کمتر از دو سال، مرگ دهها هزار نفر و آوارگی بیش از دو میلیون نفر را در پی داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناپدید شدن وزیر دفاع چین؛ آمریکا مدعی شد مقام چینی تحت بازجویی است

دادگاه دو سوئدی مالک یک شرکت نفتی به اتهام همکاری با عمرالبشیر و شبه‌نظامیان سودان آغاز شد

مزدوران بی‌رهبر واگنر؛ یوگنی پریگوژین،«آشپز پوتین» که بود؟