یک ماه از کشتار پاریس گذشت

یک ماه از کشتار پاریس گذشت
نگارش از مسعود سالاری

یک ماه از کشتار پاریس گذشت. ساکنان پایتخت فرانسه و گردشگران خارجی روز یکشنبه به مقابل تئاتر باتاکلان و میدان جمهوری رفتند تا یاد ۹۰ قربانی آن حادثه

یک ماه از کشتار پاریس گذشت. ساکنان پایتخت فرانسه و گردشگران خارجی روز یکشنبه به مقابل تئاتر باتاکلان و میدان جمهوری رفتند تا یاد ۹۰ قربانی آن حادثه خونبار را گرامی بدارند. مهاجمان مسلح که جلیقه انتحاری هم به تن داشتند، روز ۱۳ نوامبر، ۲۲ آبان گذشته، با حمله به سالن باتاکلان و چند کافه در پاریس و نیز در نزدیکی ورزشگاه این شهر، در مجموع ۱۳۰ نفر را کشتند و صدها نفر دیگر را زخمی کردند.

یکی از شهروندان پاریس می گوید: «من هر روز از اینجا می گذرم چون در همین نزدیکی کار می کنم. خیلی ناراحت کننده است. کسانی که این کار را کردند مسلمان نبودند، مسلمان دروغین بودند. نمی توانم چیز بیشتری بگویم، هر بار که از آن حادثه حرف می زنم، دلم می خواهد گریه کنم.»

یک گردشگر یونانی در پاریس می گوید: «من می خواهم بدانم چگونه این اتفاق افتاد. می خواهم بدانم چگونه بعضی ها فکر می کنند با کشتن بیشتر به آرامش می رسند. به نظرم این خیلی بی معنی است.»

از نه نفر مهاجم سیزدهم نوامبر پاریس، هویت سه نفر هنوز معلوم نیست. فؤاد محمد عَقّاد، عمر اسماعیل مصطفای و سامی عمیمور، تروریست های باتاکلان که هر سه فرانسوی بودند، در زمان حمله نیروهای ویژه پلیس کشته شدند. ابراهیم عبدالسلام و بلال حذفی نیز خود را به ترتیب در کافه و در نزدیکی استادیوم فرانسه منفجر کردند. عبدالحمید اباعود، برنامه ریز حمله نیز چند روز بعد از حادثه، به دست پلیس فرانسه در شهر کوچک سن دونی در شمال پاریس کشته شد، اما یکی دیگر از مظنونان اصلی به نام صلاح عبدالسلام، هم چنان متواری است.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

حملات پاریس