Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

فعالان: توافق جهانی برای مهار گرمایش زمین گامی بزرگ اما ناکافی است

فعالان: توافق جهانی برای مهار گرمایش زمین گامی بزرگ اما ناکافی است
Copyright 
نگارش از Masoud Imani Kalesar
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

واکنش ها به توافق جهانی بر سر مهار گرم شدن کره زمین در نشست اقلیمی پاریس موسوم به کاپ ۲۱ (COP 21) در گوشه و کنار جهان اگرچه مثبت بوده اما انتقاداتی

آگهی

واکنش ها به توافق جهانی بر سر مهار گرم شدن کره زمین در نشست اقلیمی پاریس موسوم به کاپ ۲۱ (COP 21) در گوشه و کنار جهان اگرچه مثبت بوده اما انتقاداتی نیز در پی داشته است. هدف اصلی این توافق جهانی مهار ۱.۵ تا ۲ درجه سانتیگرادی گرمایش زمین است.

باراک اوبا، رئیس جمهوری آمریکا ضمن تمجید از توافق اقلیمی پاریس آن را «کامل و بی عیب» ندانسته است.

فعالان محیط زیست هم توافق بدست آمده در نشست اقلیمی پاریس را اگرچه گامی بزرگ اما ناکافی می دانند.

ژان فرانسوا ژیولیار، رهبر فعالان موسوم به صلح سبز فرانسه گفت:«حس دوگانه ای دارم. توافق، شروع خوبی است. می توانست توافقی در کار نباشد که فاجعه بار می بود. اما اهداف بلندمدت این توافق وقتی که از مهار ۱.۵ تا ۲ درجه سانتیگرادی گرمایش زمین می گوید به اندازه کافی شفاف نیست. صریح بگویم که ما با این توافق بشر و کره زمین را نجات نداده ایم اما برای دستیابی به هدفی بزرگتر و عزیمتی جدید، نقطه آغازی است.»

میگل آریاس کانیته، کمیسر اتحادیه اروپا در امور آب و هوا در پایان نشست یکی از شادترین و راضی ترین مقامات بود که گفت:« تمام اهدافی را که می خواستم حاصل شد. این توافق پاسخگوی اهدافی است که مد نظر بود. همیشه می توان به دنبال کمال گرایی رفت که رسیدن به آن بسیار دشوار است. این توافق با اهداف همخوانی و مطابقت دارد و پس از نشست کیوتو گام بزرگی است.»

توافق پاریس اولین توافق اقلیمی در نوع خود و تاریخی است چرا که نشست های مهم پیشین همچون کپنهاگ و کیوتو به دلیل تشتت آراء کشورها نتیجه ملموسی در پی نداشت.

توافقی که بخشی هایی از آن از سال ۲۰۲۰ میلادی لازم الاجرا و اجرای بخش هایی از آن داوطلبانه خواهد بود پس از دو هفته بحث و تبادل نظر و مخالفت ها و چانه زنی ها در واپسین ساعات روز شنبه، ۱۲ دسامبر، از تصویب وزیران امور خارجه و نمایندگان ارشد ۱۹۵ کشور جهان گذشت.

آنچه دستیابی به توافق جامع و مورد قبول تمامی کشورهای حاضر در نشست را مشکل کرده بود موضوعاتی همچون اختصاص بودجه سالانه ۱۰۰ میلیارد دلاری به کشورهای در حال توسعه برای مبارزه با تغییرات اقلیمی بود.

نحوه رصد یا به اصطلاح مانیتورینگ کشورها در مهار یا کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای و مخالفت برخی از کشورهای تولیدکننده نفت با حذف کامل انرژی های فسیلی در دهه های آتی دو مانع دیگر بود.

برخی اقتصاددانان می گویند اگر توافق پاریس با هدف جلوگیری از انتشار گاز دی اکسیدکربن هر پنج سال و با رصدهای سخت گیرانه اعمال شود در ربع قرن آینده باعث زیان ۳۴ تریلیون دلاری صنایع سوخت های فسیلی و شرکت های فعال در زمینه استخراج و صادرات زغال سنگ و گاز و نفت خواهد شد. این رقم معادل یک چهارم از درآمد شرکت ها و صنایع یاد شده خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنشهای همراه با استقبال و احتیاط درباره توافق پاریس در زمینه آب و هوا

نوار قرمز رنگ به دور اجلاس آب و هوا در پاریس به نشانه عدم عبور از خطوط قرمز

آینده کره خاکی در گفتگو با کارشناسان