اولین تجربه زنان عربستان در انتخابات

اولین تجربه زنان عربستان در انتخابات
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

زنان عربستان سعودی روز شنبه ۱۲ دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی برای اولین بار در انتخابات شوراها در پای صندوق های رای حاضر شدند. از بین نزدیک به ۶ هزار نامزد

آگهی

زنان عربستان سعودی روز شنبه ۱۲ دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی برای اولین بار در انتخابات شوراها در پای صندوق های رای حاضر شدند.

از بین نزدیک به ۶ هزار نامزد انتخابات تنها ۹۸۰ نفرشان زن هستند و در مقابل یک میلیون و سیصد و پنجاه هزار مرد، ۱۳۰ هزار زن برای رای دهی در این انتخابات ثبت نام کرده اند.

نجد محمد می گوید:«احساسم؟ به این پیشرفت در عربستان سعودی افتخار می کنم و از ته دلم امیدوارم تک تک زنان انتخاب شوند چرا که این فرصت بزرگی برای بانوان است و فکر می کنم که آنها حقیقتا می توانند در عربستان تفاوت و تغییر ایجاد کنند.»

شعبات رای گیری زنان و مردان از هم جداست. تفکیک و تبعیض جنسیتی در عربستان، تنها کشوری از جهان که زنان در آن حق رانندگی ندارند، بسیاری از فعالیتهای آنان را محدود کرده است.

ثریا الغمدی می گوید:«در عمل به حق طبیعی خودم آمدم تا نماینده ای را انتخاب کنم که از جانب من، محله یا شورای، ما را نمایندگی کند. البته که فهرست اسامی زنان را دیدم و بدون این که آنها را شخصا بشناسم برای نماینده ای رای دادم که فکر می کنم از طرف ما و در برآورده شدن تقاضاهای ما سخن خواهد گفت.»

شرکت در انتخابات یا حق رای زنان در پادشاهی مطلقه اسلامی عربستان توسط ملک عبدالله، پادشاه سابق این کشور و در سالهای آخر عمر وی به رسمیت شناخته شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدیرفنی تیم‌ملی زنان عربستان: بیایید و با چشمان خود کیفیت بازی دختران فوتبالیست سعودی را ببینید

واکنش رئیس پارلمان اروپا به ممنوع‌الخروج شدن خانواده مهسا امینی: حقیقت را نمی توان پنهان کرد

دونده المپیک یک دهه پس از قتل دوست دخترش حکم آزادی مشروط گرفت