همزمان با نشست ریاض، گروههای مسلح خروج از حمص را آغاز کردند

همزمان با نشست ریاض، گروههای مسلح خروج از حمص را آغاز کردند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رهبران گروههای مسلح و نمایندگان اپوزیسیون خارج از کشور دولت سوریه، روز چهارشنبه نشست دو روزۀ خود در ریاض را آغاز کردند. این نخستین نشست مشترک گروههای

آگهی

رهبران گروههای مسلح و نمایندگان اپوزیسیون خارج از کشور دولت سوریه، روز چهارشنبه نشست دو روزۀ خود در ریاض را آغاز کردند. این نخستین نشست مشترک گروههای مسلح در سوریه با اپوزیسیون این کشور است که از زمان آغاز بحران در این کشور برگزار می شود.

کردهای سوریه به این نشست که با تلاش حکومت عربستان سعودی برگزار می شود، دعوت نشده اند.

علاوه بر کردهای سوریه، رهبران گروههای میانه روی مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نیز از غایبان این نشست بودند. نمایندگان کمیتۀ تغییرات دموکراتیک سوریه نیز پس از اطلاع از حضور گروه احرار الشام در میان حاضران، این نشست را ترک کردند. احرار الشام از متحدان جبهۀ النصره در سوریه است که شاخۀ القاعده در این کشور به شمار می آید.

شیخ تمیم بن حامد الثانی، امیر قطر که در این نشست حضور داشت، هدف از این گردهمایی را یافتن راهی برای حل بحران سوریه عنوان کرد و گفت: «در شرایطی که مردم سوریه در معرض جنایات و مهاجرت اجباری قرار گرفته اند، ما باید گروههای مختلف مخالف دولت این کشور را در کنار یکدیگر جمع کنیم تا ضمن افزایش سطح مسئولیت آنها، از این فرصت طلایی نیز برای اتحاد این گروهها به منظور هماهنگی در مراحل تشکیل یک تیم مذاکره کننده بهره ببریم.»

این نشست با خروج گروههای مسلح شورشی در سوریه از جمله النصره از استان حمص همزمان شده است. منابع خبری به نقل از طلال البرازی، فرماندار حمص می گویند در نخستین مرحله از اجرای توافق میان دولت و این گروههای مسلح، قرار است بیش از ۳۲۰ عضو جبهۀ النصره به همراه ۴۵۰ نفر از اعضای خانوادۀ خود با نظارت سازمان ملل از این شهر بویژه منطقۀ الوعر خارج شوند.

آتش بس کامل، آزادی زندانیان دو طرف و ورود آزادانۀ کاروان های کمک رسانی از جمله موارد گنجانده شده در این توافق است. این گروههای مسلح پس از خروج در منطقۀ حما مستقر می شوند.

با خروج این گروههای مسلح، کنترل کامل این استان از این پس در اختیار نیروهای دولتی خواهد بود و سازمان های غیردولتی می گویند با توقف درگیری ها، ارسال کمک های انساندوستانه به این منطقه را آغاز خواهند کرد.

علیرغم برقراری صلح نسبی در استان حمص، شهر حلب روز چهارشنبه بمباران شد. منابع سوری از جمله فعالان حقوق بشر در این منطقه می گویند این بمباران توسط ارتش سوریه صورت گرفته و علاوه بر تخریب منازل، تعدادی کشته و مجروح برجای گذاشته است.

از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه علاوه بر مهاجرت اجباری میلیون ها نفر از شهروندان این کشور، بیش از ۲۵۰ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

انفجار مرگبار در منطقه تحت کنترل طرفداران ترکیه؛ خودروی بمب‌گذاری شده در بازاری در شمال سوریه ترکید

حمله هوایی شبانه به شرق سوریه؛ بهروز واحدی از اعضای سپاه پاسداران ایران کشته شد