افزیش اعتراض ها به حضور نظامیان ترکیه در خاک عراق

افزیش اعتراض ها به حضور نظامیان ترکیه در خاک عراق
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حضور نظامیان ترکیه در شمال عراق و استقرار آنها در پایگاهی در شهر موصل، تنش میان دو کشور را افزایش داده است. روز سه شنبه، حدود چهارصد نفر از معترضان

آگهی

حضور نظامیان ترکیه در شمال عراق و استقرار آنها در پایگاهی در شهر موصل، تنش میان دو کشور را افزایش داده است.

روز سه شنبه، حدود چهارصد نفر از معترضان به این اقدام آنکارا، در بغداد مقابل سفارت ترکیه دست به تجمع زدند.

وزارت خارجه عراق از روز یکشنبه ۱۵ آذر اولتیماتومی ۴۸ ساعته را برای ترکیه تعیین کرد تا آنکارا نیروهایش را از خاک این کشور خارج کند. بغداد اعلام کرد درصورت خودداری ترکیه از تخلیه نیروهایش و ادامه نقض حاکمیت این کشور، موضوع را از طریق مراجع بین المللی از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد پیگیری خواهد کرد.

یکی از شرکت کنندگان در تجمع روز سه شنبه می گوید: «اگر آنها با خارج کردن نیروهایشان به خواسته ما پاسخ ندهند، نیروهای ترکیه برای ما مهاجم محسوب خواهند شد. در این حالت، ما خواهان تحریم کالاهای ترکیه و قطع روابط سیاسی و اقتصادی کشورمان با آنها هستیم.»

آنکارا روز سه شنبه تایید کرد که گسیل نیروی بیشتر به خاک عراق را متوقف کرده است اما درباره برنامه احتمالی برای تخلیه نیروهای موجود در خاک عراق، توضیحی نداد.

ترکیه می گوید نظامیان خود را برای آموزش پیشمرگان کرد برای جنگ علیه تروریسم و بنا به درخواست مسعود بارزانی، رئیس دولت اقلیم کردستان عراق اعزام کرده است.

احمد داووداغلو، نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه گفت:«همانطور که آقای بارزانی اعلام کرده است، پیشمرگانی که توسط نظامیان ترکیه آموزش دیده اند در باز پس گیری سنجار مشارکت داشته اند. کردها، ترکمن ها و مبارزان عرب در شمال عراق توسط سربازان ما آموزش دیده اند. تقاضا برای این برنامه آموزشی از سوی فرماندار موصل مطرح شد و وزیر کشور عراق از آن آگاه بود.»

بخش های شمالی موصل هم اکنون در کنترل نیروهای داعش است و ترکیه تاکید می کند ورود نیروهای نظامی به خاک عراق صرفا برای آموزش داوطلبان جنگ با داعش بوده و به منزله تدارک برای عملیات نظامی در این کشور نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصویب کلیات لایحه «عوامل خارجی» در پارلمان گرجستان؛ اتحادیه اروپا هشدار داد

تنها راهی که دشمنان ناپلئون می‌توانستند او را شکست دهند چه بود؟

از «انتقام سخت» تا «صبر راهبردی»؛ آیا ایران توان حمله تلافی‌جویانه به اسرائیل را دارد؟