ارائه طرح حبس ابد به جای اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر در مجلس ایران

ارائه طرح حبس ابد به جای اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر در مجلس ایران
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران، طرحی را برای کاهش مجازات قاچاقچیان مواد مخدر از اعدام به حبس ابد ارائه کردند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، میر هادی قره سید رومیانی، از اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفته است که این طرح ناظر به اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد بود.

قانون مبارزه با مواد مخدر در ایران در سال ۱۳۶۷ (۱۹۸۸) خارج از مجلس شورا و توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد. این نهاد بیست و دو سال بعد اصلاحاتی عمدتا شکلی را بر همین قانون اعمال کرد.

آقای رومیانی درباره هدف نمایندگان از طرح این پیش نویس قانونی در مجلس گفته است: «در این طرح، نمایندگان وضعیت موجود در مجازات‌های مربوط به مواد مخدر و هزینه سنگین و طاقت فرسایی که ایران اسلامی به دلیل حایل بودن میان غرب و شرق می‌پردازد را نیز مورد بررسی قرار می‌دهند.»

ایران همراه با چین و عربستان سعودی یکی از رکوردداران اجرای مجازات اعدام در جهان است. درصد بسیار گسترده‌ای از موارد اجرای این مجازات در ایران ناظر به محکومان جرایم مرتبط با مواد مخدر می شود. بسیاری از سازمان‌های مدافع حقوق بشر، از جمله عفو بین الملل و دولت‌های غربی، این سیاست کیفری ایران را مورد انتقاد قرار می دهند.

محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه سال ۱۳۹۳ به شبکه فرانس ۲۴ گفته بود در صورت تصویب قانونی برای جایگزینی اعدام با حبس ابد، آمار اجرای مجازات اعدام در ایران ۸۰ درصد کاهش خواهد یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فهرست پربازدیدترین مقالات ویکی‌پدیا در سال ۲۰۲۳؛ چت جی‌پی‌تی یکه‌تاز شد

عفو بین‌الملل: جمهوری اسلامی از تجاوز به عنوان ابزار سرکوب معترضان «زن، زندگی، آزادی» استفاده کرد

آیا وزیر خارجه عمان در سفر به تهران حامل پیام آمریکا برای ایران بود؟