پیروزی بی سابقه مخالفان دولت در انتخابات ونزوئلا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پیروزی بی سابقه مخالفان دولت در انتخابات ونزوئلا

شمارش اولیه آرا در انتخابات ونزوئلا حاکی از پیروزی بی سابقه مخالفان دولت است.

بر اساس شمارش اولیه آرا ائتلاف مخالفان دولت تا کنون دست کم ۹۹ کرسی پارلمان را به خود اختصاص داده اند. این در حالی است که تا کنون پیروزی فقط ۴۶ نامزد حزب حاکم قطعی شده است.

ائتلاف مخالفان که از احزاب میانه رو و محافظه کار تشکیل شده اعلام کرده است که نسبت به کسب ۱۱۲ کرسی پارلمان اطمینان دارد. در این صورت دو دهه حاکمیت سوسیالیستها در ونزوئلا پایان خواهد یافت و مخالفان دولت حتی قادر خواهند بود که با وضع قوانینی مخالفان سیاسی را آزاد کنند یا برخی از مواد قانون اساسی را تغییر دهند.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در یک سخنرانی شکست را پذیرفت و گفت: «با توجه به نتیجه انتخابات ما اینجا آمده ایم. با پایبندی به اخلاق. آمده ایم تا این نتایج ناخوشایند را به رسمیت بشناسیم و بپذیریم و به همه مردم ونزوئلا بگوییم که قانون اساسی و دموکراسی ما پیروز شده است. ما آن را می پذیریم.»

مخالفان دولت با جشن و پایکوبی به استقبال نتیجه انتخابات رفتند. به عقیده بسیاری از تحلیلگران دلیل اصلی شکست حزب حاکم اقتصاد بحران زده ونزوئلا تحت رهبری نیکلاس مادورو بوده است.

نیکلاس مادورو که ادامه دهنده راه هوگو چاوز، رئیس جمهوری سابق ونزوئلا است، به دلیل اجرای برنامه های رفاه عمومی، در میان طبقه محروم این کشور محبوبیت زیادی دارد.