مستندات روسیه از نقش اردوغان در قاچاق نفت داعش و واکنش آنکارا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مستندات روسیه از نقش اردوغان در قاچاق نفت داعش و واکنش آنکارا

وزارت دفاع روسیه می گوید به شواهد و مستندات ماهواره ای دست یافته که ثابت می کنند شخص رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه و برخی اعضای خانواده اش در قاچاق نفت داعش دست دارند.

آناتولی آنتونوف، معاون وزیر دفاع روسیه در نشستنی که به این منظور در مسکو برگزار شده بود، با نشان دادن تصاویر ماهواره ای مربوط به این ادعا، گفت: «ترکیه مصرف کنننده اصلی نفتی است که از صاحبان مشروعش یعنی سوریه و عراق دزدیده می شود. طبق اطلاعات دریافتی، رهبران عالیرتبه ترکیه از جمله اردوغان و خانواده اش در این تجارت غیرقانونی دست دارند.»

سه جاده مورد ادعای روسیه در انتقال تانکرهای نفتی، در منطقه ای در سوریه واقع شده اند که ترکیه می گوید نه تنها کنترلی بر آنها ندارد که معتقد است در احاطه وفاداران رژیم اسد و مخالفان کرد آنکارا قرار دارند .

از سوی دیگر رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه که پیش تر گفته بود اگر ادعای روسها صحت داشته باشد، استعفاء می دهد، این بار از قطر برای کرملین خط و نشان کشید. او گفت: «ترکیه وجدان و اخلاقش را از دست نداده که بخواهد از یک سازمان تروریستی نفت بخرد. واکنش نامتناسب روسها به قضیه سقوط هواپیما را با ناراحتی دنبال می کنیم در حالیکه تمام دنیا اذعان می کند که حق با ما بوده است. اگر روسیه بخواهد این رویه را ادامه دهد ناچار خواهیم شد تدابیری اتخاذ کنیم.»

با این حال او تاکید کرد که مایل نیست روابط آنکارا و مسکو از این بدتر شود. تنش در مناسبات روسیه و ترکیه پس از آن شدت گرفت که ترکیه یک جنگنده روسی را ساقط کرد. پس از آن بود که کرملین تصمیم گرفت تحریم های عمدتا اقتصادی را علیه ترکیه به اجرا بگذارد.

با این حال سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه که به قبرس سفر کرده، ضمن «خصمانه» توصیف کردن عملکرد ترکیه در سرنگون کردن جنگنده روسی تاکید کرد این موضوع مانع از دیدار با همتای ترکش، هفته آینده در بلگراد نخواهد شد.