Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مونته نگرو به ناتو می پیوندد

مونته نگرو به ناتو می پیوندد
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو از مونته نگرو دعوت کرد تا به عنوان بیست و نهمین عضو به این سازمان بپیوندد. ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در دومین روز نشست

آگهی

پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو از مونته نگرو دعوت کرد تا به عنوان بیست و نهمین عضو به این سازمان بپیوندد. ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در دومین روز نشست وزرای خارجه این سازمان در بروکسل، پیوستن مونته نگرو را «آغاز یک هم پیمانی زیبا» توصیف کرد. او گفت: «عضویت مونته نگرو در ناتو برای اروپا و برای تمام هم پیمانان دیگر خوب است. پس بار دیگر به مونته نگرو خوش آمد می گوییم.»

ایگور لوکسیچ، وزیر خارجه مونته نگرو نیز گفت: «من باور دارم که این دعوت تشویق بزرگی برای همه کشورهایی است که خواهان پیوستن به ناتو هستند. این خبر خوبی برای کشورهای غرب حوزه بالکان است زیرا عضویت یک کشور دیگر از این منطقه در ناتو به معنای افزایش امنیت و ثبات در تمام منطقه است.»

روسیه گسترش هم پیمانان آمریکا در بالکان را عملی «تحریک آمیز» خوانده است. از سوی دیگر یک سناتور روس تهدید کرد که در صورت پیوستن مونته نگرو به ناتو، پروژه های همکاری میان دو کشور متوقف خواهد شد.

پیوستن قطعی مونته نگرو به ناتو منوط به تصویب نهایی پارلمان کشورهای عضو خواهد بود و در مجموع ۱۸ ماه به طول خواهد انجامید.

اخیرا کرواسی و آلبانی به ناتو پیوسته اند و با پیوستن کشور کوچک مونته نگرو، حلقه هم پیمانان ناتو در منطقه بالکان کامل تر خواهد شد. به این ترتیب صربستان، متحد روسیه، تنها کشور در این منطقه از اروپاست که خواهان عضویت در ناتو نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلندگوی تبلیغاتی کرملین وعده الحاق کی‌یف و پایتخت‌های ۲ کشور عضو ناتو را به سرزمین روسیه داد

لاوروف: «اگر غرب بخواهد در میدان نبرد بجنگد، روسیه آماده است»؛ هدف کرملین از پیشروی در خارکیف چیست؟

توان و اراده فرانسه برای گسترش چتر هسته‌ای به اتحادیه اروپا؛چالش‌های پاریس در فضای امنیتی جدید چیست؟