Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نقش کلیدی شهرها در کاهش میزان تغییرات آب و هوایی

نقش کلیدی شهرها در کاهش میزان تغییرات آب و هوایی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حاشیه نشست سران کشورها در کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس، نشست شهرداران نیز برگزار شد. شهرداران از سراسر جهان در سالن شهرداری پاریس جمع شدند تا

آگهی

در حاشیه نشست سران کشورها در کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس، نشست شهرداران نیز برگزار شد. شهرداران از سراسر جهان در سالن شهرداری پاریس جمع شدند تا در زمینه مبارزه با آلودگی هوا و گرم شدن کره زمین به توافقی دست یابند. نشستی مهم؛ چراکه برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی، شهرها نقشی کلیدی دارند.

شهرها بیش از دو سوم انرژی جهان را مصرف می کنند و مسئول ۷۰ درصد دی اکسید کربن انتشار یافته در جهانند. یکی از هدفهای مهم کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس این است که تدابیری اتخاذ شود تا شهرها میزان تولید دی اکسید کربن را تا سال ۲۰۳۰ میلادی سالانه ۳.۷ گیگاتن کاهش دهند و تا سال ۲۰۵۰ میلادی نیز بطور کامل انرژیهای تجدیدپذیر را جایگزین کنند.

یکی از برنامه های اساسی برای مبارزه با آلودگی هوا در شهرها، پیدا کردن جایگزینی برای انرژیهای فسیلی در سیستمهای حمل و نقل شهری است چراکه بخش حمل و نقل، بزرگترین عامل آلودگی هوا در کلان شهرها محسوب می شود. تخلیه تدریجی شهرها از وسایل نقلیه آلاینده و جایگزین کردن آنها با حمل و نقل سبز، تفکری آرمانی است که شرکت کنندگان در نشست پاریس آرزوی تحقق آن را دارند.

بنا بر گزارش سازمان جهانی بهداشت از هر ۱۰ نفری که در شهرها زندگی می کنند، ۹ نفر در محیطی با کیفیت هوای مخرب به سر می برند. نمونه های عینی این گزارش را می توان در شهرهای آسیایی مشاهده کرد بویژه در شهر پکن که به عنوان آلوده ترین شهر جهان شناخته شده است.

روز چهارشنبه سیاستگذاران بیش از بیست شهر جهان در پاریس توافقنامه ای را به امضا رساندند که بر اساس آن ۱۰ درصد از بودجه خود را صرف سیاستهای انعطاف پذیر و اجرای برنامه هایی اجتماعی، با هدف کاهش آلودگی های آب و هوایی کنند.

گفتگو با دنیس کودر، شهردار مونترال کانادا

با توجه به اهمیت نقش شهرها در اجرای برنامه های زیست محیطی با هدف کاهش آلودگی های آب و هوایی، کریستف گراچ خبرنگار یورونیوز با دنیس کودر، شهردار مونترال کانادا از سال ۲۰۱۳ میلادی تا کنون گفتگو کرده است.

یورونیوز: شما دوشنبه گذشته در پاریس بودید. زمانیکه لوران فابیوس، در مقام رئیس کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس از امیدهایش صحبت کرد. امید به عقد توافقنامه ای پویا، متفاوت، عادلانه و از لحاظ حقوقی الزام آور. به نظر شما آیا۱۵۰ نفری که دور میز مذاکره می نشینند نیز اینگونه فکر خواهند کرد؟

دنیس کودر: «به نظر من، این چنین است زیرا همانطور که بان کی مون گفت هیچ طرح جایگزینی برای این سیاره وجود ندارد. فکر می کنم اکنون باید واقع بین بود و برنامه ای معتبر را طراحی کرد و برای عملی کردن چنین چیزی، به نظر من راه حل را باید در داخل شهرها جست. همانطور که انگلیسی ها می گویند: “جهانی فکر کنیم و محلی عمل کنیم”. اگر واقعا می خواهیم از دوام این برنامه مطمئن شویم، باید آن را بگونه ای طراحی کنیم که قابلیت اجرا در شهرها را داشته باشد.»

یورونیوز: آیا شما به عنوان یک سیاستمدار محلی از تمام همکارانتان در سطح بین المللی می خواهید که در این زمینه اقدام کنند؟ زیرا در این سطح است که ما می توانیم خیلی از کارها را انجام دهیم.

دنیس کودر: «صدها شهردار، روز پنجشنبه با «آن هیدالگو» و «مایکل بلومبرگ» شهردار سابق نیویورک که دست راست بان کی مون در امور شهری محسوب می شود، نشستی را برگزار خواهند کرد. دستور کار این نشست بسیار روشن و دقیق است: اینکه ما بتوانیم از طریق سیستم های حمل و نقل و با کنترل میزان تولید گازهای گلخانه ای، راه حلی برای اقتصاد چرخه ای پیدا کنیم؛ مثلا چگونگی مدیریت مواد زائد. دستور کار این نشست تنظیم برنامه ای عملی است. واقعیت این است که تمام شهرهای بزرگ دارای مشکلات مشابهی هستند: موضوع آب، مدیریت مواد زائد، برق و غیره. فکر می کنم این موضوع می تواند به ما برای تنظیم یک طرح عملی کمک کند.»

یورونیوز: برای مبارزه با گرم شدن کره زمین، چه کاری می توانید در کوتاه مدت و میان مدت برای شهرتان انجام دهید؟

دنیس کودر: «اول اینکه ۴۳ درصد از گازهای گلخانه ای موجود در جو، حاصل فعالیتهای سیستمهای حمل و نقل است. در مونترال و کبک ۹۹ درصد از انرژی استفاده شده، انرژی به دست آمده از آب یا منابع تجدیدپذیر است. بنابراین ما همچنان به توسعه سیستم حمل و نقل مبتنی بر برق، سرمایه گذاری بیشتر در زیرساختها و کار بیشتر برای توسعه اقتصاد چرخه ای ادامه می دهیم. به عنوان مثال، اجرای برنامه آلودگی زدایی توسط گیاه پالایی. منظور از این برنامه، پالایش آلودگی ها به کمک گیاهان و استفاده دوباره از گیاهان به عنوان سوختهای زیستی است. بدیهی است که تمام این فعالیتها بر موضوع تولید گازهای گلخانه ای تاثیر می گذارد و پس از آن نیزاستراتژی مدیریت آب مطرح خواهد بود.»

یورونیوز: هزینه این کارها را بررسی کرده اید؟

دنیس کودر: «صحبت از چندین میلیون دلار و حتی دهها، صدها میلیون است. اما این یک سرمایه گذاری است و در پایان راه، پولی که از طریق برق حاصل از انرژی آب و سیستم حمل و نقل الکتریکی و حمل و نقل هیبریدی ذخیره می شود، در مقایسه با استفاده از انرژی های فسیلی، قابل توجه خواهد بود. این یک سرمایه گذاری است که هم باعث ایجاد شغل می شود و هم بر توسعه اقتصادی و توسعه اجتماعی تاثیر می گذارد و قطعا برای مقابله با گرمایش جهانی موثر است.»

یورونیوز: کانادا پنجمین تولید کننده بزرگ نفت در جهان است و به همین دلیل همواره مورد انتقاد بوده است. بنا بر اعلام سازمانهای غیردولتی و هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی، کانادا با اهداف چندان بلند پروازانه ای در کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس شرکت نکرده است. آیا دولت جدید کانادا به نخست وزیری جاستین ترودو می تواند وضعیت کنونی را تغییر دهد؟

دنیس کودر: «فکر می کنم بله. البته بدیهی است که ما دولت جدیدی داریم و نمی توانیم از آنها تنها در زمانی کمتر از چند هفته پس از برگزاری انتخابات بخواهیم با یک دستور کار مشخص به میدان بیایند. با این وجود دیدید که آقای ترودو بطور وسیع و به میزان میلیاردها دلار، در موضوع تغییرات آب و هوایی سرمایه گذاری کرده است. اکنون شما در حال حاضر دولتهای استانی و شهرهایی را می بینید که با دولت کانادا یکصدا هستند. واقعیت این است که انرژیهای فسیلی به عنوان یک منبع همچنان وجود دارند اما ما باید جایگزینی برای آنها پیدا کینم و مطمئن شویم که می توانیم بطور مثال به کمک حمل و نقل، مسیر گذار را طی کنیم. ما در حال حاضر آماده ایم و کار در این زمینه را آغاز کرده ایم.»

یورونیوز: آیا وضعیت تغییر کرده است؟

آگهی

دنیس کودر: «وضعیت تغییر کرده و من فکر می کنم نگرشها نیز تغییر کرده است. فکر می کنم شما نیز این را درک کرده اید که دولت اوتاوا اکنون تغییر کرده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا نباید با کفش وارد خانه‌ها شد؟

دیده‌بان حقوق بشر: آلودگی جوی ناشی از صنایع فسیلی در امارات به سطح هشدارآمیز رسیده است

مدارس تهران به دلیل آلودگی هوا غیرحضوری شدند اما کارمندان «موظف به حضور در محل کارند»