امید سخنرانان روز نخست کنفرانس پاریس به دستیابی به توافقی جهانی برای کاهش تغییرات آب و هوایی

امید سخنرانان روز نخست کنفرانس پاریس به دستیابی به توافقی جهانی برای کاهش تغییرات آب و هوایی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نشست تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد به میزبانی فرانسه روز دوشنبه ۳۰ نوامبر با حضور ۱۵۰ تن از سران کشورهای مختلف آغاز به کار کرد. قرار است طی

آگهی

نشست تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد به میزبانی فرانسه روز دوشنبه ۳۰ نوامبر با حضور ۱۵۰ تن از سران کشورهای مختلف آغاز به کار کرد.

قرار است طی یازده روز برگزاری این نشست بیش از چهل هزار نماینده از کشورهای مختلف جهان در موضوعات مرتبط با تغییرات آب و هوایی با یکدیگر به گفتگو و رایزنی بپردازند. از عمده اهداف این کنفرانس، رسیدن به ساز و کاری برای محدود کردن میزان افزایش دمای کره زمین به کمتر از ۲ درجه تا سال ۲۱۰۰ میلادی است.

در ابتدای نشست روز دوشنبه بنا به تقاضای بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد حاضران به احترام کشته شدگان حوادث تروریستی، یک دقیقه سکوت کردند.

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در آغاز کار این کنفرانس گفت: «ما در روزی تاریخی به سر می بریم. هیچ کنفرانسی تاکنون پذیرای این همه مقامات عالیرتبه و در این تعداد نبوده است و هیچ وقت نیز موضوع یک نشست بین المللی تا این اندازه اهمیت نداشته است. حضور شما امید زیادی را بوجود می آورد، امیدی که ما حق از بین بردن آن را نداریم. زیرا این مردم و میلیونها انسان هستند که چشم هایشان را به ما دوخته اند.»

آقای اولاند تاکید کرد که اکنون جهان با دو چالش مهم یعنی تلاش برای حفظ سیاره زمین و همچنین شکست دادن تروریسم روبرو است.

دبیر کل سازمان ملل متحد نیز طی سخنانی گفت: «شما در جایگاهی هستید که می توانید آسایش نسل آینده را تضمین کنید. من از شما رهبران، وزیران، نمایندگان درخواست می کنم که سازش، توافق و انعطاف پذیری را انتخاب کنید. زمان استقبال از خطر به پایان رسیده است.»

سخنرانان روز نخست، بر انجام اقداماتی منسجم و هماهنگ در سطح بین المللی برای کنترل تغییرات آب و هوایی، تدوین نقشه راهی شفاف و دقیق، پایبندی کشورها به تعهداتشان در این راستا و در نهایت ایجاد ساز و کاری برای کنترل مداوم و ارزیابی عملکرد کشورها تاکید کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فعالان محیط زیستی در پاریس به دنبال آگاهی بخشی درباره تغییرات اقلیمی

کنفرانس تغییرات اقلیمی: چالش توسعه اقتصادی همراه با حفظ محیط زیست

چین خواستار کمک بیشتر به کشورهای در حال توسعه شد