Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گفتگو با رئیس بانک جهانی در ارتباط با تغییرات آب و هوا

گفتگو با رئیس بانک جهانی در ارتباط با تغییرات آب و هوا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کنفرانس آب و هوای پاریس آغاز شده است. شرکت کنندگان در کنفرانس در حال مذاکره برای توافق در مورد مبارزه با تغییرات آب و هوا، کاهش گازهای گلخانه ای و

آگهی

کنفرانس آب و هوای پاریس آغاز شده است. شرکت کنندگان در کنفرانس در حال مذاکره برای توافق در مورد مبارزه با تغییرات آب و هوا، کاهش گازهای گلخانه ای و حمایت از کشورهایی هستند که با معضلات تغییرات آب و هوا رویارویند. در این میان، بانک جهانی نقشی مهم بر عهده دارد. گزارشگر یورونیوز، گرگوار لوری با جیم یونگ کیم، رئیس بانک جهانی به گفتگو نشسته است.

یورونیوز: انتظارات شما از این کنفرانس چیست؟

جیم یونگ کیم: انتظارات زیادی داریم. این احتمالا مهمترین کنفرانس در مورد آب و هواست. امیدوارم نتایج بسیاری از آن حاصل شود. چند سال پیش، تصور نمی کردیم بیش از یکصد و هشتاد طرح از کشورهای مختلف (برای مبارزه با تغییرات آب و هوا) ارائه شود. یکصد و سی پیشنهاد از این طرحها که به “عزم و شرکت ملی” موسوم است، از طرف کشورهای در حال توسعه ارائه شده که (در بانک جهانی) عضو هستند. بنابراین می بینید که سطح انتظارات ما تا چه است.

یورونیوز: موفقیت را در چه می بینید؟

جیم یونگ کیم: باید بلندپروازی داشته باشیم. باید به جهان بگوییم که این یکصد و هشتاد طرح را به مرحله عمل خواهیم گذاشت. سپس، بعد از پنج سال، عملکرد این طرحها را ارزیابی خوهیم کرد…و خواهیم دید که آیا می توانیم بیش از این بلندپروازی داشته باشیم. فکر نمی کنم (از این کنفرانس) توافقی مبتنی بر تعهد حاصل، یا هدفهایی (قاطع) تعیین شود، اما شاید جنبه هایی از این توافقها به تعهداتی منجر شود که شالوده پیشرفت در آینده قرار گیرد.

یورونیوز: چه چیز را شکست تلقی می کنید؟

جیم یونگ کیم: مهمترین نکته این است که رهبران در چند روز نخست کنفرانس به مذاکره کنندگان دستوراتی روشن برای توافق نهایی بدهند.

یورونیوز: نقش بانک جهانی در این مورد چیست؟

جیم تونگ کیم: ما جنبه مالی آنرا برعهده داریم. ما در کنفرانس “لیما” در ماه اکتبر مبلغ بیست و نه میلیارد دلار بروی میز گذاشتیم که شروع خوبی بود. البته در مقابل یکصد میلیارد دلاری که نیاز داریم، مبلغ ناچیزی است، اما بخش عمده آن است. ما همچنین، خاطرنشان کردیم که خواهان روشهای جدیدی در گردآوری وجه هستیم. ما یک بانک با ترازنامه هستیم و می توانیم وارد بازارهای مالی شده، جلب سرمایه کنیم. بنابراین ما آماده ایم تا روشهای نوین سرمایه گذاری بروی نیاز های کشورهای فقیرتر را که دارای منابع انرژی پایدار هستند، ارزیابی کنیم. ما همچنین، در تدوین برنامه های موسوم به “عزم و شرکت ملی” شرکت داریم تا بتوانیم آنها را در اسرع وقت به اجرا بگذاریم.

یورونیوز: بانک جهانی تاکید کرده است که مبارزه با تغییرات آب و هوا نابرابری ها را کاهش می دهد…

جیم یونگ کیم: دقیقا! مبارزه با تغییرات آب و هوا به اهداف دوگانه ما یعنی مبارزه با فقر و کاهش نابرابری ها نزدیک است. ما بروی درآمد فقیر ترین طبقات جامعه که چهل درصد کشورهای در حال توسعه را تشکیل می دهند، تمرکز می کنیم. نمی توان بدون مبارزه با تغییرات آب و هوا به این اهداف دست یافت. ما اخیرا گزارشی منتشر کرده ایم که می گوید اگر با جدیت با تغییرات آب و هوا مبارزه نکنیم، تا سال دو هزار و سی، یکصد میلیون نفر دیگر به چنگال فقر خواهند افتاد. بعبارت دیگر، اگر ما به شدت و حدت به مسئله تغییرات آب و هوا نپردازیم، هرگز نخواهیم توانست به هدفمان که پایان دادن به فقر است، دست یابیم.

یورونیوز: چه اقداماتی باید انجام شود که هم به فقر و هم نابرابری پایان دهد؟

جیم یونگ کیم: آفریقا بسرعت زمینهای (قابل کشاورزی) خود را از دست می دهد. این زمینها دستخوش بیابان زایی شده اند. ما برنامه ای تحت عنوان “دیوار سبز” ارائه کرده ایم که از بیابان زایی زمینهای کشاورزی جلوگیری می کند. ما باید خود را با تغییرات عمده آب و هوا وفق دهیم. برای مثال، سیستمهای هشدار زود هنگام در صورت جبهه های هوای مخرب… و بالاخره نیازمند یک بانک اطلاعاتی هستیم که به ما بگوید توانایی ما برای انطباق با تغییرات آب و هوا از جمله کشاورزی ویژه این تغییرات، جاده های مقاوم در مقابل سیل و شهرهای تمیز تر، چیست. اینها نکاتی است که باید استناد به بانک اطلاعاتی، درک کرده و حاصل آنرا برای کمک به آفریقا بکار بندیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کنفرانس تغییرات اقلیمی: چالش توسعه اقتصادی همراه با حفظ محیط زیست

حمله با چاقو به مامور پلیس در شانزلیزه پاریس

اسرائیلی‌ها از ورود به نمایشگاه تسلیحاتی پاریس منع شدند